روابط خارجی طالبان؛ از سیاه چاله ژئوپلتیکی تا دلالی نفوذ الزامات راهبردی دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای در دوره پسااعتماد به آمریکا بازدارندگی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم صهیونیستی از خلیج فارس تا دریای مدیترانه آینده حضور بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه آینده رهبری سیاسی آلمان در عصر پسامرکل جنگ دوازده روزه غزه و آسیب‌های بازدارندگی رژیم صهیونیستی چرایی امکان ناپذیری مذاکرات فرا برجامی جمهوری اسلامی در خصوص توان موشکی که تکنولوژی آنرا بومی کرده، هرگز امتیازی نخواهد داد و مذاکراتی نیز صورت نخواهد پذیرفت چرا نباید به خروج نیرو‌هایی آمریکایی از عراق امیدوار بود چشم انداز روابط روسیه و ایالات متحده آمریکا در دوره ریاست جمهوری جو بایدن اولویت و راهبرد‌های جو بایدن در منطقه غرب آسیا سیاست برجامی ایران؛ از اقدام قاطع تا رفع همه تحریم‌ها شماره ۴۶ فصلنامه روابط خارجی "frqjournal" (تابستان ۱۳۹۹) منتشر شد. ایران و مارپیچ مذاکره تحریم های جدید ایالات متحده علیه صنایع دفاعی ترکیه/ پیامدهای داخلی و بین المللی چرا مذاکره با آمریکا بی‌نتیجه است؟ / مصادیق تحلیلی و تاریخی مهمترین ظرفیت خنثی سازی تحریم‌ها: نیروی جوان تحصیلکرده انقلابی/ بکارگیری الگوی اقتصاد مقاومتی
کد خبر:۱۱۳۷
۲۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۷
سومین نشست پوشش ویژه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا / مصاحبه با دکتر علیرضا کوهکن

ایران ضعف نشان دهد آمریکایی‌ها بهره برداری خواهند کرد

گروه روابط بین الملل پژوهشکده تحقیقات راهبردی در چهارچوب یکی از کارویژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود به بررسی مسایل سیاست خارجی و سیاست داخلی آمریکا می‌پردازد.
 
برگزاری نشست‌های علمی و مصاحبه‌های مجازی در فضای اینستاگرام (به خصوص در شرایط پاندمی کرونا) یکی از ابزار‌های پرکاربرد گروه روابط بین الملل جهت دست یابی به اهداف علمی و پژوهشی بوده است. در قالب برگزاری نشست‌های مجازی با اساتید و پژوهشگران دانشگاهی در این جلسه با برگزاری مصاحبه‌ای با دکتر علیرضا کوهکن در صفحه اینستاگرام پژوهشکده تحقیقات راهبردی از نظرات ایشان در زمینه انتخابات آمریکا و راهبرد‌های هر یک از نامزد‌های انتخاباتی بهره برده شده است.
 
متن پیش رو خلاصه تحلیلی است از مصاحبه گروه روابط بین الملل با این استاد گروه روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی.
 
دکتر کوهکن با مقایسه راهبرد بایدن و ترامپ در ارتباط با بحث مهار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران تفاوت این دو نامزد انتخاباتی را ناچیز برشمرد و مهار جمهوری اسلامی ایران در سه حوزه منطقه‌ای هسته‌ای و موشکی را جزو اهداف مشترک این دو چهره دموکرات و جمهوری خواه دانست. به نظر این استاد دانشگاه در صورت پیروزی بایدن راهبرد برخورد آمریکا با ایران با توجه به میزان مقاومت اقتصادی و میزان استقامت ملی جمهوری اسلامی ایران صورت بندی خواهد شد. در صورتی که ایران از خود ضعف نشان دهد آمریکایی‌ها بهره برداری خواهند کرد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر افول آمریکا در آینده نظم سازی در سطح منطقه‌ای و جهانی بر چالش‌های پیش روی این کشور در مهار بحران‌ها با توجه به افول قدرت آمریکا اشاره کرد. چالش‌های اخیر با چین و روسیه نشان دهنده وجود رقبای قدرتمند دیگر در هماوردی با آمریکا است. در سطح نظم سازی در سطح منطقه‌ای ممکن است بایدن مسایل حقوق بشری را بیش از ترامپ مورد توجه قرار دهد. از این رو عربستان در دوره بایدن باید بیشتر مراقب رفتار‌های خود باشد. اما در تعهد امنیتی به رژیم صهیونیستی هر دو نامزد انتخاباتی نگاه ویژه‌ای به این رژیم دارند.

دکتر کوهکن با مطرح کردن وزن بالای مسایل داخلی آمریکا در رای آوردن هر یک از نامزد‌های انتخاباتی شکاف‌های درون جامعه آمریکا را که به شکاف‌های اقتصادی، نژادی و اجتماعی تقسیم می‌شوند را با اهمیت دانست. اما در کنار این متغیر تاثیرگذار متغیر لابی‌های صهیونیستی و عربی نیز در انتخاب رئیس جمهوری آینده آمریکا تاثیرگذار هستند که هر یک بنا به فراخور میزان قدرتی که دارند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. استاد دانشگاه علامه طباطبایی اعتبار نظرسنجی‌های انجام شده در آمریکا را با توجه به دستگاهی که نظرسنجی را انجام می‌دهد قابل ارزیابی دانست و اغلب آن‌ها را دارای جهت گیری دانست.

دکتر کوهکن با اشاره به محتمل بودن سناریوی درگیری‌های حقوقی انتخاباتی و نپذیرفتن نتایج شمارش آرا توسط ترامپ به فرآیند حل اختلافات در چهارچوب قواعد حقوقی و الگو‌های حل اختلاف در نظام قانونی آمریکا اشاره کرد و در جمع بندی به حل اختلاف با توجه به رای بالای ترامپ در دیوان عالی پرداخت. به نظر دکتر کوهکن در صورت وقوع سناریوی اختلافات حقوقی در انتخابات، ترامپ دست بالا را خواهد داشت.
ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها