جنگ تجاری امریکا و چین، مسائل و پرسش‌های مختلفی را تاکنون به همراه داشته و پیچیدگی تعاملات و کنش‌های اقتصادی بلندمدت چین و امریکا و تاثیر اقتصادی این دو کشور بر اقتصاد جهانی، آینده جنگ تجاری این دو قدرت جهانی را پر ابهام ساخته است.

مقدمه

جنگ تجاری امریکا و چین، مسائل و پرسش‌های مختلفی را تاکنون به همراه داشته و پیچیدگی تعاملات و کنش‌های اقتصادی بلندمدت چین و امریکا و تاثیر اقتصادی این دو کشور بر اقتصاد جهانی، آینده جنگ تجاری این دو قدرت جهانی را پر ابهام ساخته است و با ورود متغیر چانه‌زنی‌های اقتصادی و بده بستان‌های سیاسی، پیچیدگی مناسبات نیز بیشتر می‌شود. تاثیر احتمالی جنگ تجاری امریکا و چین بر صادرات نفت ایران، مسئله‌ای است که با اعلام قطع واردات نفت از امریکا به چین، به شکل برجسته‌ای نزد نخبگان تصمیم‌ساز مطرح شده است.

ترامپ اندکی بعد از شروع این جنگ تجاری، اعلام کرد که واشینگتن تعرفه ۱۰ درصدی جدیدی را بر روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار وضع می‌کند که این تعرفه‌ها از تاریخ ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) آغاز شد.[1] دولت چین نیز با انتشار فهرستی حاوی حدود ۱۰۰ کالای امریکایی از جمله اتومبیل، هواپیما و طیف وسیعی از محصولات کشاورزی ایالات متحده به ارزش تقریبی ۵۰ میلیارد دلار، اعلام کرد که زیان اقدام امریکا را با اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر این محصولات امریکا جبران خواهد کرد.[2] در ادامه تقابلهای تشدید شده در اجلاس آرژانتین در سال 2018، دو طرف برای گفتوگوهای نود روزه جهت رسیدن به توافق دوجانبه آتشبس اعلام کردند.

ادامه در لینک زیر:

برای مطالعه ادامه و دریافت کامل این پژوهش اینجا کلیک کنید.


جنگ تجاری چین و امریکا و تاثیر آن بر تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران؛ سناریوهای محتمل[1] https://www.isna.ir/news/97071206903/%D8%B5%D9%86%D8%A7%DB%8C

[2] https://fa.euronews.com/2018/07/06/trade-war-usa-china-began-who-win

امیرعباسی خوشکار
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها