روابط خارجی طالبان؛ از سیاه چاله ژئوپلتیکی تا دلالی نفوذ الزامات راهبردی دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای در دوره پسااعتماد به آمریکا بازدارندگی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم صهیونیستی از خلیج فارس تا دریای مدیترانه آینده حضور بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه آینده رهبری سیاسی آلمان در عصر پسامرکل جنگ دوازده روزه غزه و آسیب‌های بازدارندگی رژیم صهیونیستی چرایی امکان ناپذیری مذاکرات فرا برجامی جمهوری اسلامی در خصوص توان موشکی که تکنولوژی آنرا بومی کرده، هرگز امتیازی نخواهد داد و مذاکراتی نیز صورت نخواهد پذیرفت چرا نباید به خروج نیرو‌هایی آمریکایی از عراق امیدوار بود چشم انداز روابط روسیه و ایالات متحده آمریکا در دوره ریاست جمهوری جو بایدن اولویت و راهبرد‌های جو بایدن در منطقه غرب آسیا سیاست برجامی ایران؛ از اقدام قاطع تا رفع همه تحریم‌ها شماره ۴۶ فصلنامه روابط خارجی "frqjournal" (تابستان ۱۳۹۹) منتشر شد. ایران و مارپیچ مذاکره تحریم های جدید ایالات متحده علیه صنایع دفاعی ترکیه/ پیامدهای داخلی و بین المللی چرا مذاکره با آمریکا بی‌نتیجه است؟ / مصادیق تحلیلی و تاریخی مهمترین ظرفیت خنثی سازی تحریم‌ها: نیروی جوان تحصیلکرده انقلابی/ بکارگیری الگوی اقتصاد مقاومتی
کد خبر:۱۳۰۷
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۷:۵۱
مصاحبه دکتر امیر عباسی با رادیو گفتگو

جوان تراز انقلاب در گام دوم، برای خدمت به مردم آماده است

گفت و گوی سیاسی رادیویی با موضوع جوان تراز انقلاب در گام دوم، برای خدمت به مردم آماده است در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ با حضور دکتر امیر عباسی خوشکار (پژوهشگر پژوهشکده تحقیقات راهبردی)، دکتر سید محسن حسینی ارسنجانی (پژوهشگر و استاد دانشگاه) و ارتباط تلفنی با دکتر بیژن مقدم (کارشناس مسائل سیاسی) برگزار شد.
گفت و گوی سیاسی رادیویی با موضوع جوان تراز انقلاب در گام دوم، برای خدمت به مردم آماده است در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ با حضور دکتر امیر عباسی خوشکار (پژوهشگر پژوهشکده تحقیقات راهبردی)، دکتر سید محسن حسینی ارسنجانی (پژوهشگر و استاد دانشگاه) و ارتباط تلفنی با دکتر بیژن مقدم (کارشناس مسائل سیاسی) برگزار شد. در این دیدار شاخص‌های جوان انقلابی در تراز انقلاب اسلامی مورد بررسی و تبیین قرار گرفت و پژوهشگر گروه روابط بین الملل پژوهشکده تحقیقات راهبردی به بیان نظرات خود پرداخت. خلاصه‌ای از نظرات ایشان را در سطور ذیل مشاهده می‌کنید.


شاخص‌های جوان انقلابی در گام دوم انقلاب داشتن تعهد، تخصص و مسئولیت پذیری است

بیانیه گام دوم انقلاب فراخوانی است که جهت حضور تمامی اقشار مردم و به طور خاص جوانان انقلابی با عمل جهادی صادر شده است. محتوای غنی این بیانیه از زوایای مختلفی قابل بررسی و ارزیابی است. آنچه از چشم انداز شاخص‌های جوان انقلابی در چهارچوب بیانیه گام دوم می‌توان برشمرد عبارتند از متعهد بودن به اهداف انقلاب اسلامی، با ایمان بودن، صاحب دانش بودن و عمل جهادی است. جوان انقلابی در بیانیه گام دوم تلفیقی از دانش و تعهد است که با مسلح شدن به این دو ابزار تمدن ساز می‌تواند به تحقق اهداف مندرج در بیانیه گام دوم کمک کند. متاسفانه در چند دهه گذشته شکاف بین تعهد و تخصص در برخی محافل مطرح شده بود. در بیانیه گام دوم با تلفیق این دو مفهوم با یکدیگر خوشبختانه بر این شکاف خط بطلان کشیده شد.


تمامی عرصه‌های جهادی می‌توانند صحنه فعالیت نسل جوان باشد


عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در مقطع زمانی حاضر نیازمند حضور نیروی جوان متخصص و متعهد است. این نیرو می‌تواند با قرار دادن شانه‌های خود زیر بار مسئولیت پذیری ملی و محلی به اعتلای جایگاه کشور در نظام بین الملل و همچنین تقویت منابع قدرت ملی کمک کند. یکی از مهمترین عرصه‌های حرکت جهادی جوانان عرصه اقتصادی است. این عرصه متاسفانه مورد سوء استفاده دشمنان با استفاده از ابزار‌های تحریمی قرار گرفته است. جوانان می‌توانند با ورود به عرصه شبکه تولید و توزیع و قطع کردن دست رانت خواران زمینه تقویت بنیه اقتصادی کشور را فراهم کنند و جهش تولید را رقم بزنند. همان طور که در عرصه دفاع مقدس شاهد رشادت جوانان بودیم در سال‌های اخیر جوانان در عرصه‌های موشکی، هسته‌ای و دفاعی دست آورد‌های قابل تقدیری را عرضه کرده اند. با شیوع ویروس کرونا در کشور جوانان دانشمند توانستند در عرصه تولید واکسن کرونا همانند سایر کشور‌های پیشرفته وارد این عرصه شوند.


مهمترین آفت پیش روی جوان انقلابی ناامیدی و دلسردی است

متاسفانه در وضعیت موجود برخی جوانان دچار ابهام و ناامیدی شده اند. بیانیه گام دوم انقلاب فراخوانی برای روشن نگه داشتن بارقه‌ها و آتش امیدواری نسبت به فردای روشن انقلاب اسلامی است. در این بیانیه از جوانان انقلابی خواسته شده است تا با قرار دادن شانه‌های خود در زیربار مسئولیت‌های مهم به تامین اهداف انقلاب کمک کنند. ناامیدی مهمترین آسیب در عمل جهادی و حرکت رو به جلو است. وقتی نگاه یک بعدی منفی بین بر نگاه‌های کلان راهبردی غالب شود به صورت خودکار بی عملگی ظهور پیدا می‌کند و فرصت‌های رشد و پیشرفت از دست می‌رود. یکی از ابعاد بسیار مهم بیانیه گام دوم انقلاب برای جوانان انقلابی زنده نگه داشتن آتش شوق کمک به اهداف انقلاب اسلامی در سال‌های پیش رو است.

 

جوان تراز انقلابی

 


تمدن سازی اسلامی و استکبارستیزی دو خواسته بیانیه گام دوم انقلاب

تمدن از دو پایه نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده است. جوان انقلاب با عمل جهادی می‌تواند در هر دو عرصه تولید نرم افزاری و سخت افزاری قدرت به تحقق تمدن اسلامی کمک کند. منابع نرم افزاری تمدن اسلامی عبارتند از قدرت نرم برخاسته از فرهنگ و باور‌های سالم و صحیح انقلابی که می‌تواند گره گشای بسیاری از معضلات بشریت در عصر حاضر باشد. این فرهنگ انقلابی می‌تواند به دست جوان انقلابی در تراز بیانیه گام دوم با مشخصاتی که ذکر شد تقویت و به جامعه انسانی جهانی صادر شود. در عرصه تولید منابع سخت افزاری حوزه‌های نظامی و اقتصادی حائز اهمیت هستند. عرصه اقتصاد اگر توسط نیرو‌های با دانش و تعهد لازم اداره شوند ضمن شکستن طلسم تحریم‌ها و ستم‌های اقتصادی می‌تواند به عنوان الگویی از اقتصاد خودکفای انقلابی به دیگر ملت‌های تحت ستم معرفی شود.
استکبارستیزی و مقابله با ظلم‌های جهان خواران را می‌توان بعد بیرونی تمدن سازی اسلامی برشمرد. در این بعد از تمدن سازی عدم سازش و مصالحه‌ای که هویت انقلابی را با رکود و استحاله درونی روبه رو سازد توصیه شده است. استکبار به دنبال دلسرد کردن جوانان انقلابی جهت ناامیدسازی جوانان از عمل جهادی و تقویت روحیه جهادی است. تقویت تمدن اسلامی و کمک به رهایی از نظام سلطه موجود کلید آینده روشن نظام اسلامی است.

دکتر امیر عباسی خوشکار
ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها