شماره بهارسال1399 فصلنامه علمی سازمان‌های بین المللی منتشر شد. پارادایم نوین در سیاست خارجی چین و توسعه ابتکار کمربند راه انعقاد تفاهم نامه همکاری میان پژوهشکده تحقیقات راهبردی و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی در نگارش برنامه ۲۵ ساله به شرایط تحریم توجهی نشده است بررسی راهبرد چرخه دوگانه؛ مولفه‌ها و پیامد‌ها کودتای نظامی در میانمار کالبدشکافی سیستم پرداخت بین‌بانکیِ فرامرزیِ چین " CIPS" موانع توسعه همکاری‌های تجاری ایران و روسیه خنثی سازی تحریم‌ها با مدیریت جوان انقلابی، قرارداد‌های پولی دو جانبه و اعتماد مسئولین به مردم تبیین راهبرد چرخۀ دوگانه چین؛ اهداف و پیامد‌ها اهداف رییس جمهور جدید آمریکا (بایدن) در بازگشت به برجام دیپلماسی اقتصادی به روش شرکت چالش هزاره پیامدهای راهبردهایِ ایندو پاسیفیکی واشنگتن بر منافع پکن و تهران بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا در روز‌های آخر دولت ترامپ تبیین مشارکت جامع نوآورانۀ چین و رژیم صهیونیستی فراخوان مقاله برای فصلنامه سازمان‌های بین‌المللی حرکت اولین قطار راه آهن تجاری استانبول - شیان/ چین ایران را دور نمیزند. مؤلفه های سیاست خارجی هوشمندانه چین در خلیج فارس واکاوی پیشنهاد تاسیس ساختار چندجانبه گفتگوی منطقه ای از جانب چین متغیر‌های تأثیرگذار بر نقش آفرینی ترکیه در مناقشه اخیر قره باغ
کد خبر:۱۳۱۱
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۶:۱۹
با حضور دکتر یاسر برخورداری و دکتر مهدی صادقی شاهدانی تفاهم نامۀ همکاری میان پژوهشکده تحقیقات راهبردی و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) به امضاء رسید.
با حضور دکتر «یاسر برخورداری» قائم‌مقام رئیس و معاون علمی ـ پژوهشی پژوهشکدۀ تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر «محمدمهدی صادقی شاهدانی» رئیس اندیشکدۀ دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع)، روز یکشنبه مورخ ۲۶/۱۱/۱۳۹۹، به‌منظور فراهم آوردن زمینه‌های مساعد برای تعامل سازنده بین مراکز علمی با دستگاه‌های اجرایی، تفاهم‌نامۀ دوجانبه‌ای در پژوهشکده تحقیقات راهبردی به امضای طرفین رسید.
در ابتدای جلسه، دکتر برخورداری ضمن تبریک حلول ماه مبارک رجب، چنین اظهار داشتند که با توجه به شرایط کنونی کشور که در حوزۀ نظام مسائل با مقوله‌های مختلفی از جمله تمرکز در فرایند سیاست‌گذاری روبرو است، ضروری می‌نماید که در راستای پویاسازی فرایند سیاست‌گذاری کشور، ارتباط و هم‌افزایی کارشناسانه‌ای میان مراکز، حلقه‌ها و فعالان علمی داخلی، خارج از پیچ‌وخم‌های اداری و با نگاه حل مسئله ساماندهی شود تا از این رهگذر زنجیرۀ مطلوبی جهت پیاده‌سازی مأموریت‌های کلان کشوری ایجاد گردد.
در ادامه دکتر صادقی شاهدانی نیز با ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع)، به بیان دلایل اهمیت دیپلماسی اقتصادی برای کشور در شرایط تحریم مبادرت ورزیدند. در همین رابطه، ایشان دیپلماسی اقتصادی را به‌عنوان حوزه‌ای فراگیر و عزت‌آفرین تلقی کردند که مرتبط با فضای بیرونی کشور است و حوزه‌های گسترده‌ای از جمله حقوق بین‌الملل، علوم سیاسی، اقتصاد بین‌الملل و... را در بر گرفته است. ایشان در ادامه چنین اظهار داشتند که علی‌رغم وجود مشکلات عدیده بر سر راه اقتصاد کشور، با نگاه مسئله محور و با تأسی از مؤلفه‌های قدرت آفرین دیپلماسی اقتصادی می‌توان به اهداف اعلامی و اعلانی موجود در افق‌های تجاری جامه عمل پوشاند.
در پایان نیز مقرر گردید که به‌منظور اجرایی نمودن مفاد مندرج در متن تفاهم‌نامه، جلسات مستمر و فعالیت‌های هم‌افزایی با حضور کارگروه‌های تخصصی از پژوهشکده تحقیقات راهبردی و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی به فراخور تشکیل گردد.
 
 
دکتر وحید قربانی
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها