کودتا یا گوشمالی عبدالله دوم در اردن کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس و بحران سوریه بازیگران درگیر و چشم انداز آینده لیبی قرارگرفتن رژیم صهیونیستی در حیطه عملیاتی سنتکام؛ زمینه‌ها و پیامد‌ها علنی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشور‌های حاشیه خلیج فارس و موازنه تهدید علیه ایران مصر، امارات، اردن، عربستان و انتخابات فلسطین جبهه پولیساریو و منازعه الجزایر و مراکش خوش‌بینی به آمریکا، سبب ناکامی برجام بود داعش با حمایت‌های آمریکا و عربستان شکل گرفت موشکباران عین الاسد زیرسوال بردن قدرت آمریکا بود قطر و بحرین؛ در مسیر جنگ قطر در تلاش برای تبدیل شدن به قطب دیپلماسی منطقه خط لوله آسیا- اروپا؛ اتصال ژئواستراتژیک خلیج فارس به حوزه مدیترانه مشخصات پروژه آمریکایی _ صهیونیستی ایران اگزیت در گفتگو با احمد زارعان بحران جانشینی در عربستان/ تبار شناسی خاندان آل سعود و عبدالعزیز جنگ سرد دیجیتال (نسل پنجم ارتباطات 5G) آمریکا و چین در خلیج فارس عوامل تاثیرگذار بر عادی سازی و نتایج و پیامدهای آن بر سودان منازعه مصر، سودان و اتیوپی در موضوع سد النهضه بن سلمان و شکست در سیاست‌های منطقه‌ای/ روزشمار پایان محاصره قطر زمینه‌ها و عوامل اعتراضات عراق و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی ایران
کد خبر:۱۲۹۹
۱۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۴
آقای میثم غفاری نژاد پژوهشگر گروه غرب آسیا و شمال آفریقا پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رادیو گفت‌وگو بیان کرد:
آقای میثم غفاری نژاد پژوهشگر گروه غرب آسیا و شمال آفریقا پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: «جان مک کین» دیداری با ابوبکر بغدادی در سوریه داشت و از آنجا برنامه شبکه تامین مالی و تسلیحاتی داعش با هماهنگی آمریکا و عربستان اجرا شد.

 

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو با موضوع بررسی غایت ابزار و اهرم‌های آمریکا در بی ثبات سازی منطقه غرب آسیا و با حضور میثم غفاری نژاد، پژوهشگر مسائل منطقه به روی آنتن رفت.

غفاری نژاد با بیان اینکه از زمان حضور پرتغالی‌ها در منطقه، اهمیت ژئواستراتژیک منطقه غرب آسیا برای غربی‌ها برجسته شد، گفت: بعد‌ها بریتانیا به این منطقه لشکر کشی کرد و در حال حاضر نیز آمریکا چنین نقشی بر عهده دارد.

وی افزود: آمریکا به طور خاص و در دوران جنگ سرد و در رقابت بین بلوک شرق و غرب، سعی می‌کرد با متحدان خود یعنی عربستان سعودی و ایران، سیاست‌های خود پیش ببرد که بر اساس یکی از این سیاست ها، ایران ژاندارم منطقه و عربستان حامی مالی محسوب می‌شد.

وی با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی راهبرد‌ها و برنامه‌های آمریکا در منطقه فرو پاشید، اظهار کرد: پس از انقلاب، همکاری آمریکا از ابعاد اقتصادی به ابعاد بی ثبات سازی یا تروریسم نیز کشانده شد. در این راستا ایجاد مرکز هدف گیری مبارزه با تروریسم در عربستان در سال ۲۰۱۷، پوششی برای حمایت غربی‌ها و سعود‌ها از گروه‌های تروریستی محسسوب می‌شود.

این پژوهشگر مسائل منطقه از نقش آمریکا در گسترش داعش گفت و بیان کرد: ابوبکر بغدادی در زندانی در عراق بود و پس از آزادی، «جان مک کین» دیداری با او در سوریه داشت و از آنجا برنامه شبکه تامین مالی و تسلیحاتی داعش با هماهنگی آمریکا و عربستان اجرا می‌شود.

وی نیروی مقابل اقدامات بی ثبات سازی عربستان در منطقه را محور مقاومت عنوان و اظهار کرد: سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده اصلی مبارزه با داعش در این حوزه بود که جلوی محور جدید شرارت در منطقه یعنی داعش ایستادگی کرد و در نهایت آن‌ها را از بین برد.

میثم غفاری همچنین اشاره کرد: بعد از فروپاشی شوروی، هنگامی که صدام به کویت حمله می‌کند، آمریکا در قالب ائتلاف، به منطقه لشکر کشی می‌کند و پس از آن در سال ۲۰۰۱ به افغانستان لشکر کشی می‌کند و دو سال بعد در ۲۰۰۳ به عراق لشکر کشی می‌کند و تا ۱۱۰ هزار نیرو وارد منطقه می‌کند.

وی با بیان اینکه آمریکا با حضور ۶۰ هزار نیروی نظامی در منطقه، اثر زیادی در بی ثباتی و نا آرامی‌های غرب آسیا داشته است، گفت: گسیل کردن ناو‌های جنگی و تقویت و حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله اقدامات تخریبی دیگر آمریکا در منطقه محسوب می‌شوند.

این پژوهشگر مسائل منطقه با اشاره به قرار دادن انصارالله یمن در لیست تروریستی توسط آمریکا تصریح کرد: منفعت آمریکا در ایجاد اختلاف و بی ثبات سازی در منطقه برای پیشبرد اهداف خود است که یکی از این اهداف، دسترسی به منابع نفتی و انرژی است.
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها