پارادایم نوین در سیاست خارجی چین و توسعه ابتکار کمربند راه انعقاد تفاهم نامه همکاری میان پژوهشکده تحقیقات راهبردی و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی در نگارش برنامه ۲۵ ساله به شرایط تحریم توجهی نشده است بررسی راهبرد چرخه دوگانه؛ مولفه‌ها و پیامد‌ها کودتای نظامی در میانمار کالبدشکافی سیستم پرداخت بین‌بانکیِ فرامرزیِ چین " CIPS" موانع توسعه همکاری‌های تجاری ایران و روسیه خنثی سازی تحریم‌ها با مدیریت جوان انقلابی، قرارداد‌های پولی دو جانبه و اعتماد مسئولین به مردم تبیین راهبرد چرخۀ دوگانه چین؛ اهداف و پیامد‌ها اهداف رییس جمهور جدید آمریکا (بایدن) در بازگشت به برجام دیپلماسی اقتصادی به روش شرکت چالش هزاره پیامدهای راهبردهایِ ایندو پاسیفیکی واشنگتن بر منافع پکن و تهران بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا در روز‌های آخر دولت ترامپ تبیین مشارکت جامع نوآورانۀ چین و رژیم صهیونیستی فراخوان مقاله برای فصلنامه سازمان‌های بین‌المللی حرکت اولین قطار راه آهن تجاری استانبول - شیان/ چین ایران را دور نمیزند. مؤلفه های سیاست خارجی هوشمندانه چین در خلیج فارس واکاوی پیشنهاد تاسیس ساختار چندجانبه گفتگوی منطقه ای از جانب چین متغیر‌های تأثیرگذار بر نقش آفرینی ترکیه در مناقشه اخیر قره باغ ظرفیت شناسی اقتصادی-تجاری دولت جدید لبنان برای همکاری با ایران در دوران تحریم
کد خبر:۱۱۶۹
۱۲ آذر ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۶
جلسه چهارم میز اوراسیا گروه سیاست خارجی پژوهشکده تحقیقات راهبردی با موضوع «مناقشه اخیر قره باغ و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران» نظام برگزار شد.
 
میز اوراسیا گروه سیاست خارجی پژوهشکده تحقیقات راهبردی، جلسه چهارم از سلسله نشست‌های هم اندیشی خود را با موضوع «مناقشه اخیر قره باغ و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران» و با حضور کارشناسان مختلف این حوزه در تاریخ 1399/08/10، برگزار کرد. اهم اظهارات این نشست در ادامه ذکر می‌شود:
  • مناقشه اخیر قره باغ از یک درگیری نظامی صرف میان دو کشور خارج شده و وارد مرحله تازه‎ای شده است.مرحله‎ای که می‎تواند بحران را با پیچیدگی‎های زیادی همراه سازد و و پیامد‌های غیرقابل پیش‌بینی سیاسی، امنیتی و اقتصادی برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزند.
  • عموماً تصور بر این بود که این درگیری نیز مانند سایر درگیری‌های گذشته دو طرف بعد از چند روز پایان یابد. اما رفته رفته نشان داده شد که مسئله فراتر از قره‎باغ است و با مسئله ایران نیز دارای پیوند عمیق می‎باشد.
  • گسترش نفوذ ترکیه در قفقاز جنوبی و قره باغ، بیش از هرچیز منافع ایران و روسیه را با تهدید مواجه خواهد کرد. اکتشاف انرژی در دریای سیاه و مدیترانه اهمیت قفقاز را برای ترکیه دو چندان خواهد کرد و این اهمیت یکی از عوامل مهم در سیاست قفقازی ترکیه می‌باشد. هدف ترکیه در قفقاز به واسطه، رقابت با روسیه، ژئوپلتیک انرژی و رهبری شورای کشور‌های ترک زبان بسیار جدی است.
  • شکست در جنگ اخیر قره باغ برای ارمنستان یک تحولات مهمی در پیش خواهد داشت و احتمال شورش خیابانی و اعتراض علیه پاشینیان و روسای غرب گرای قره باغ کوهستانی در داخل قره باغ و ارمنستان و با موج سواری روسیه وجود دارد.
  • ایران می ‎تواند از مدل همکاری سوریه استفاده کند و با دیپلماسی فعال و همکاری با روسیه از یک مدل منطقه‎ای استفاده نماید.
  • یکی دیگر دغدغه‌های جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان می‌تواند به وجود آید، احتمال نا امن شدن مسیر ترانزیت (جاده، برق و گاز) میان دو کشور می‌باشد.
  • داده‎های اطلاعاتی و میدانی از وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه قره‎باغ همگی نشان از این مهم دارد که روند‌ها و ترتیبات امنیتی نوظهور کمتر به نفع منافع ملی جمهوری اسلامی ایران نمی‎باشد و کشورمان بایستی اوضاع این منطقه را با حساسیت بیشتری دنبال کند.
  • به نظر کمتر نگاه کلان و راهبردی در رابطه با همسایگان در داخل کشورمان وجود دارد و این امر به این مسئله برمی‎گردد که سازوکار مشخص و مدونی در داخل برای ارتباط با ۱۵ کشور همسایه پیرامونی هنوز تدوین نشده است. ما باید تکلیف خود را با همسایگان مشخص کنیم و با تاسیس یک سازوکار مستقل، تجربه‌های ناموفق گذشته را اصلاح کنیم.
گروه علمی پژوهشی سیاست خارجی
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها