عصر طلایی ترکیه در آفریقا بحران نتانیاهو؛ رژیم صهیونیستی در بن‌بست سیاسی کودتا یا گوشمالی عبدالله دوم در اردن کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس و بحران سوریه بازیگران درگیر و چشم انداز آینده لیبی قرارگرفتن رژیم صهیونیستی در حیطه عملیاتی سنتکام؛ زمینه‌ها و پیامد‌ها علنی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشور‌های حاشیه خلیج فارس و موازنه تهدید علیه ایران مصر، امارات، اردن، عربستان و انتخابات فلسطین جبهه پولیساریو و منازعه الجزایر و مراکش خوش‌بینی به آمریکا، سبب ناکامی برجام بود داعش با حمایت‌های آمریکا و عربستان شکل گرفت موشکباران عین الاسد زیرسوال بردن قدرت آمریکا بود قطر و بحرین؛ در مسیر جنگ قطر در تلاش برای تبدیل شدن به قطب دیپلماسی منطقه خط لوله آسیا- اروپا؛ اتصال ژئواستراتژیک خلیج فارس به حوزه مدیترانه مشخصات پروژه آمریکایی _ صهیونیستی ایران اگزیت در گفتگو با احمد زارعان بحران جانشینی در عربستان/ تبار شناسی خاندان آل سعود و عبدالعزیز جنگ سرد دیجیتال (نسل پنجم ارتباطات 5G) آمریکا و چین در خلیج فارس عوامل تاثیرگذار بر عادی سازی و نتایج و پیامدهای آن بر سودان منازعه مصر، سودان و اتیوپی در موضوع سد النهضه
کد خبر:۱۲۹۸
۱۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۵
مصاحبه مدیرگروه غرب آسیا و شمال آفریقای پژوهشکده تحقیقات راهبردی با رادیو گفتگو
مدیرگروه غرب آسیا و شمال آفریقای پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: موشکباران عین الاسد به صورت عملی و عینی نشان داد ایرانی‌ها، آمریکا را به عنوان ابر قدرت نمی‌شناسند.
برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفتگو با موضوع بازخوانی شکست رقت بار آمریکا در عین الاسد با سیلی ایران و با حضور محمد ناصحی، مدیرگروه غرب آسیا و شمال آفریقای تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد ناصحی ضمن اشاره به موشک باران پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق توسط ایران، درباره عظمت کاری که نیرو‌های نظامی ایران انجام دادند گفت: آمریکایی‌ها ۱۴ پایگاه را از سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش در عراق در تملک خود قرار دادند که از این میان، مهم‌ترین پایگاه هوایی که نقش لجستیک و ارتباطی با دیگر پایگاه‌های جهان دارد، عین الاسد است.

وی در خصوص پایگاه عین الاسد توضیح داد و بیان کرد: ساخت پایگاه عین الاسد هفت سال طول کشید و ۲۸۰ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه کردند. صدام علاقه داشت توان دفاعی و نظامی خودش را به رخ کشور‌های عرب منطقه بکشاند و به همین جهت این پایگاه را در یک مقیاس وسیع به اندازه ۵۰ کیلومتر مربع احداث کرد. این پایگاه در حقیقت یک شهرک بزرگ است و دارای سینما، کافی شاپ و حتی مدرسه است و نیرو‌های آمریکا با خانواده هایشان آنجا زندگی می‌کند.

مدیرگروه غرب آسیا و شال آفریقا به ساخت تجهیزات نظامی و لجستیک پایگاه عین الاسد در محوطه باز اشاره کرد و این را نشانه‌ای از خاطر جمعی آمریکا در خصوص عدم توانایی کشور‌ها در حمله به این پایگاه دانست و اظهار کرد: ایران در تقاص خون سردار سلیمانی، پایگاه را موشکباران می‌کند تا ادعا‌های آمریکا آشکار و نارکارآمدی آن مشخص شود.

آقای ناصحی با یادآوری این موضوع که موشک باران عین الاسد در فضای تک قطبی آمریکا در جهان صورت می‌گیرد، اظهار کرد:، زیرا از نیمه دهه ۹۰ که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید تنها ابر قدرت نظامی در جهان بود و گرچه روسیه و چین تلاش می‌کنند هژمونی آمریکا را به چالش بکشانند، اما هنوز به چنین جایگاهی دست نیافتند.

وی با تصریح بر اینکه ایران هیچ امید و انتظاری از دولت‌های دیگر برای پشتیبانی از خود در مقابله و مواجه با آمریکا ندارد، اظهار کرد: این بدان معنا است که ایرانی‌هایی که ۴۰ سال شعار دادند آمریکا را به عنوان ابر قدرت نمی‌شناسیم و از آن نمی‌ترسیم، به صورت عینی و عملی آن را به منصه ظهور گذاشتند.
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها