چشم انداز فولاد ایران، فرصت ها و چالش‌ها بحران ادلب؛ آتش زیر خاکستر جریان شناسی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه (۳) الزامات راهبردی دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای در دوره پسااعتماد به آمریکا سازمان همکاری شانگ‌های و ضرورت‌های عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در آن سازمان همکاری شانگ‌های نخستین آزمون دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم مرگ با هزاران بریدگی/ راهبرد جدید رژیم صهیونیستی اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با همکاری پژوهشکده تحقیقات راهبردی برگزار می‌کند بازدارندگی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم صهیونیستی از خلیج فارس تا دریای مدیترانه تبیین پنجاه سال روابط دیپلماتیک ایران و چین سومین مدرسه تابستانه دیپلماسی اقتصادی؛ دیپلماسی اقتصادی در محیط همسایگی روابط عربستان سعودی و آفریقا/ روند فعلی، چشم انداز آینده جنگ ۳۳ روز، پایه‌های تمدن نوین اسلامی را شکل داد. دولت سیزدهم و تحولات غرب آسیا و شمال آفریقا؛ چالش‌ها و الزامات رویکرد رژیم صهیونیستی در قبال آفریقا انتشار اولین شماره فصلنامه راهبرد سلامت و بهداشت اولویت دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اولویت دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت سیزدهم جریان شناسی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه (۲) درآمدی بر آغاز و انجام دولت تدبیر و امید (۱۴۰۰-۱۳۹۲)
تازه های حقوقی

تازه های حقوقی

بررسی مبانی دیپلماسی اقتصادی از منظر حقوق بین‌الملل
مؤلف: محمدحسن شیخیانی
ناشر: سیمای قلم
تاریخ نشر: 1399
تعداد صفحه:422
این کتاب، با در نظر گرفتن منابع وسیع لاتین و فارسی، پایگاه‌های اطلاعات علمی و پژوهشی داخلی و بین‌المللی و مقالات موجود در حوزه بررسی مبانی دیپلماسی اقتصادی از منظر حقوق بین‌الملل گردآوری‌شده و به اعتقاد نویسنده حاصل سال‌ها مطالعه، کار پژوهشی، شرکت در کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های علمی است.
حقوق بین‌الملل با هدف تعیین منافع و فصل مشترک‌های همه‌گیر جهانی سازمان‌های بین‌المللی را در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و ... ایجاد می‌نماید تا بستر مشترک تبادل اهداف و مطالبات بین‌المللی فراهم گردد و دولت‌ها و ملت‌ها در فضایی مشترک به تعامل بپردازند. در واقع توسعه مطلوب بین‌المللی در چارچوب و قالب سازمان‌های مشترک‌المنافع بین‌المللی با ابزار و ضمانت اجراهای حقوق بین‌الملل محقق می‌شود. این ساختار حقیقی توسعه مطلوب در نظام بین‌المللی است؛ اما این آرمان تا تحقق و واقعی شدن، راهی طولانی پیش رو دارد؛ مسیری که در نظام بین‌الملل ایجاد و تعیین ‌شده، اما مقصد و پایان آن تاکنون مشخص نشده است و افراد حقیقی و حقوقی آن به سرمنزل مقصود نرسیده‌اند.
بنابراین از آنجایی که جامعه بین‌المللی میراث مشترک بشری محسوب می‌شود، پس توسعه‌ای پایدار مدنظر است که تأمین‌کننده نیاز نسل فعلی و تضمین‌کننده تأمین نیاز نسل آینده است. توسعه اقتصادی پایدار با مدیریت مشترک اقتصادی همه کشورها بر اساس اصل برابری و برادری در جامعه بین‌المللی امکان‌پذیر خواهد بود. مدیریت مشترکی که در قالب و چارچوب سازمان‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی اقتصادی در جهان، ماهیت عینی و خارجی به خود گرفته است. حقوق بین‌الملل با تنظیم روابط و تعاملات قانونی و اجرایی این سازمان‌ها، مدیریت مشترک جهانی بالقوه را بالفعل می‌نماید و توسعه اقتصادی واقعی و پایدار را ایجاد می‌کند. توسعه سیاسی نیز با مدیریت مشترک جامعه سیاسی در نظام بین‌المللی امکان‌پذیر خواهد بود. در هر دو حوزه سیاسی و اقتصادی چون نظام‌ها و حاکمیت‌ها متفاوت است، در نهایت ساختارها و اهداف نیز متفاوت و در پاره‌ای موارد متناقض و در تضاد هستند.

آخرین اخبار
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها