تأملاتی در سیر رشد تولید قدرت های اقتصادی تأملاتی در سیر رشد تولید قدرت های اقتصادی پیام تسلیت پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان پیام تسلیت پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان هم پیوندی سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مدیریت بحران انرژی؛ با نگاهی بر عرضه و تقاضای گاز طبیعی در کشور «جهش»، «تولید» و «مشارکت مردمی»؛ نگاهی عمیق‌تر به شعار سال جمهوری اسلامی ایران تهدیدات داخلی و فرامرزی در حوزۀ امنیت زیستی و اکولوژیکی ایران و راهبرد‌های علاج بخش راهبرد تقابل محدود مستقیم و اراده مبتنی بر تلافی در رقابت‌های امنیتی فرسایشی سیاست های کاهش مصرف انرژی در بخش خانوار‌های شهری حکمروایی شهری و جهت گیری های سیاستی ارتقا بی سابقه (۱۴۹ درصدی) ضریب تاثیر فصلنامه روابط خارجی، کسب رتبه سوم و درجه Q۱ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تلاطم امنیت جهانی و سیاست راهبردی چین در قبال بحران اکراین آثار سیاست‌های کلی نظام در مدیریت پیشگیرانه بحران ها؛ با نگاهی به بحران سیل اسفندماه 1402 در سیستان و بلوچستان راهبردهای بزرگ بین المللی ، آسیایی - پاسفیک و رویکرد اندونزی نشست سوم: قلعه سیاه ملاحظات دفاعی آمایش سرزمینی در مرز‌های آبی جمهوری اسلامی ایران
کد خبر:۱۵۳۵
۲۴ مهر ۱۴۰۲ | ۰۶:۳۲
نشست تخصصی

دومین پیش نشست تخصصی سیاست آسیایی و سیاست همسایگی


دومین پیش نشست تخصصی سیاست آسیایی و سیاست همسایگی در 22 مهرماه 1402 با عنوان چالش های همسایگی ایران و جهان اسلام در مرکز آینده پژوهی جهان اسلام با حضور دکتر حمزه صفوی، دکتر مجتبی فردوسی پور، دکتر بهمن اکبری و دکتر محمدرضا دهشیری برگزار شد. در این جلسه با محوریت چالش ها و الزامات اجرای سیاست همسایگی در پرتو بحران های منطقه غرب آسیا برگزار شد هر یک از سخنران ها به ارایه دیدگاه های خود پرداختند. دکتر دهشیری سیاست همسایگی را فرآیندی دانست که باید به صورت گام به گام و در قالب فرآیندی زمان مند دنبال شود. دکتر اکبری دیگر سخنران نشست با تمرکز بر برقراری پیوندهای عمیق تر همسایگی این امر را نقطه شروع مطلوبی برای اجرای سیاست همسایگی دانست.
دکتر فردوسی پور الگوهای توسعه کشورهای حاشیه خلیج فارس را یکی از مولفه های تاثیرگذار بر رفتار این کشورها در آینده توسعه سیاست همسایگی عنوان کرد. به نظر ایشان قرار گرفتن در زنجیره تامین منطقه ای یکی از ابزارهایی است که می تواند به توسعه هر چه بیشتر سیاست همسایگی کمک کند. مسایل اقتصادی و مکمل نبودن اقتصاد کشورهای غرب اسیا سبب شده است تا این همگرایی به سختی انجام شود. دکتر فردوسی پور در ادامه طرح مسایل اقتصادی منطقه ای عنوان کرد هم تکمیلی فرآیندی است که در ان تعدادی از کشورها با تقسیم مسایل و مسئولیت های اقتصادی می توانند در بلندمدت به تامین نیازهای یکدیگر مبادرت ورزند. در پایان این نشست تحول در نظم منطقه ای و جهانی به همراه فراهم شدن فرصت های تازه برای کنش ورزی همکاری جویانه در سطوح منطقه ای توسط دکتر حمزه صفوی مورد تبیین و بررسی قرار گرفت.

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها