تأملاتی در سیر رشد تولید قدرت های اقتصادی تأملاتی در سیر رشد تولید قدرت های اقتصادی پیام تسلیت پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان پیام تسلیت پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان هم پیوندی سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی در مدیریت بحران انرژی؛ با نگاهی بر عرضه و تقاضای گاز طبیعی در کشور «جهش»، «تولید» و «مشارکت مردمی»؛ نگاهی عمیق‌تر به شعار سال جمهوری اسلامی ایران تهدیدات داخلی و فرامرزی در حوزۀ امنیت زیستی و اکولوژیکی ایران و راهبرد‌های علاج بخش راهبرد تقابل محدود مستقیم و اراده مبتنی بر تلافی در رقابت‌های امنیتی فرسایشی سیاست های کاهش مصرف انرژی در بخش خانوار‌های شهری حکمروایی شهری و جهت گیری های سیاستی ارتقا بی سابقه (۱۴۹ درصدی) ضریب تاثیر فصلنامه روابط خارجی، کسب رتبه سوم و درجه Q۱ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تلاطم امنیت جهانی و سیاست راهبردی چین در قبال بحران اکراین آثار سیاست‌های کلی نظام در مدیریت پیشگیرانه بحران ها؛ با نگاهی به بحران سیل اسفندماه 1402 در سیستان و بلوچستان راهبردهای بزرگ بین المللی ، آسیایی - پاسفیک و رویکرد اندونزی نشست سوم: قلعه سیاه ملاحظات دفاعی آمایش سرزمینی در مرز‌های آبی جمهوری اسلامی ایران
کد خبر:۱۵۱۷
۱۸ مهر ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۰
نشست خبری

نشست خبری همایش بین المللی سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی ایران

نشست خبری چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین‌المللی مطالعات منطقه‌ای سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی با حضور دکتر محمدرضا مجیدی؛ رئیس پژوهشکده نحقیقات راهبردی و دبیر علمی همایش و اصحاب رسانه در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

به گزارش پژوهشکده تحقیقات راهبردی، در چارچوب تلاش‌های پژوهشکده تحقیقات راهبردی جهت غنی‌تر ساختن پژوهش‌ها و تحقیقات حوزه سیاست خارجی و هم افزایی با نخبگان فکری در تولید متون کاربردی در این حوزه، پژوهشکده برگزاری چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی و مطالعات منطقه‌ای سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی ایران را در آذرماه ۱۴۰۲ در دستورکار خود قرار داده است و آثار پژوهشی ارسال شده در قالب بسته‌های خلاصه مدیریتی و سیاسی و مقالات پژوهشی گردآوری خواهند شد. دکتر محمدرضا مجیدی رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی در دیدار با اصحاب رسانه توضیحاتی را در چارچوب نحوه برگزاری و محور‌های همایش سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی ایران ارائه کردند.
بهره گیری از ظرفیت‌های پیدا و پنهان سیاست آسیایی و همسایگی در جهت حمایت و تقویت کارآمدی سیاستگذاری در حوزه روابط منطقه‌ای و قاره‌ای از جمله دلایلی بود که توسط دکتر مجیدی برای برگزاری همایش ذکر شد. در قاره آسیا و منطقه غرب آسیا با محوریت شکل گیری نظم جدید منطقه‌ای و جهانی با توجه به ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی و سیاسی در آن تحولات راهبردی شگرفی به وقوع پیوسته است. در واقع معماری نظم جدید بدون حضور قدرت‌های آسیایی مانند جمهوری اسلامی ایران امری سست و نااستوار خواهد بود. تحولات جدید در منطقه غرب آسیا نشان داده است جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های عظیمی در جهت هم افزایی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برخوردار است. از این رو دامنه عملکرد سیاست خارجی باید در مدار‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تعریف شود.

نشست خبری همایش بین المللی سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی ایران
دکتر مجیدی تلاش پژوهشکده تحقیقات راهبردی را در جهت برگزاری اجلاس نخبگان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ و همایش سیاست آسیایی و سیاست همسایگی و همچنین همایش توسعه دریاپایه را در راستای ماموریت‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان حلقه وصل نهاد‌های حاکمیتی و نخبگی ارزیابی کردند. از این رو همایش سیاست اسیایی و همسایگی محلی است که در آن نخبگان داخلی و بین المللی می‌توانند به ارائه آثار پژوهشی و تحقیقات نظری و کاربردی خود مبادرت ورزند. رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی یکی از مهمترین وظایف پژوهشکده حاضر و سایر مراکز تحقیقاتی را پیگیری دیپلماسی مکمل در سطح منطقه‌ای و آسیایی دانستند و تجمیع فعالیت‌های تحقیقاتی را ذیل این مفهوم یکی از فرصت‌های موجود در افق زمانی پیش رو دانستند.
در پایان این نشست خبری و اطلاع رسانی دکتر مجیدی از اهمیت جایگاه نخبگان فکری و دانشگاهی در هم افزایی اندیشه ورزانه به منظور ایفای نقش حمایتی در سیاست خارجی در قالب حضور در همایش‌های برگزار شده در سطوح مختلف یاد کردند و ابراز داشتند که خروجی و دست آورد همایش‌های در دست اقدام پژوهشکده تحقیقات راهبردی با حضور نخبگان داخلی و بین المللی از عمق کیفی بالایی برخوردار خواهد بود. از این رو پژوهشکده با استقبال از حضور نهادها، شخصیت‌ها و مدیران اجرایی و اندیشمندان حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی به دنبال دست یابی به اهداف مذکور است. در چارچوب تلاش‌های پژوهشکده تحقیقات راهبردی جهت غنی‌تر ساختن پژوهش‌ها و تحقیقات حوزه سیاست خارجی و هم افزایی با نخبگان فکری در تولید متون کاربردی در این حوزه، پژوهشکده برگزاری چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی و مطالعات منطقه‌ای سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی ایران را در آذرماه ۱۴۰۲ در دستورکار خود قرار داده است و آثار پژوهشی ارسال شده در قالب بسته‌های خلاصه مدیریتی و سیاسی و مقالات پژوهشی گردآوری خواهند شد. دکتر محمدرضا مجیدی رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی در دیدار با اصحاب رسانه توضیحاتی را در چارچوب نحوه برگزاری و محور‌های همایش سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی ایران ارائه کردند.


ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها