کد خبر:۵۳۱
۲۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۳

دیدار دکتر ولایتی با نماینده ویژه رییس جمهور روسیه

علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ با الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

ولایتی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: شاهد گام‌های مثبت در روابط دوجانبه بین ایران و روسیه هستیم. لاورنتیف نیز در این دیدار با اشاره به اینکه شاهد روابط توسعه یافته ایران و روسیه هستیم، از این دیدار ابراز خرسندی کرد.

علی‌اکبر ولایتی در حاشیه دیدار امروز خود با نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه اظهار کرد: سرعت تحولات منطقه به صورت عام و تحولات سوریه به صورت خاص اقتضا می‌کند که ایران و روسیه که روابط راهبردی با یکدیگر دارند، در فاصله زمانی کم با هم مشورت داشته باشند زیرا ایران و روسیه از دولت  و ملت سوریه حمایت می‌کنند. استمرار همکاری موفق ایران و روسیه برای کمک به دولت سوریه ضروری است.

وی در ادامه افزود: پیروزی حلب مهم است ولی کافی نیست زیرا هنوز معارضان مسلح مزدور بیگانگان در جای جای سوریه از جمله تدمر، پالمیرا، رقه و دیرالزور نفوذ کرده‌اند. بنابراین قدم‌های بعدی باید برداشته شود. این رفت‌وآمدها و مذاکرات مقامات ایران و روسیه هم ضروری است و موجب هماهنگی بیشتر بین مسائل دفاع منطقه‌ای و بین‌المللی می‌شود.

ولایتی با اشاره به اینکه وزرای دفاع ایران، روسیه و ترکیه با یکدیگر در مسکو ملاقات خواهند داشت، گفت: قبل از انجام ملاقات فرستاده ویژه رئیس جمهور به روسیه مطالبی را که لازم است به اطلاع ایران می رساند و درواقع زمینه ساز توفیق این گردهمایی خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه استمرار همکاری موفق ایران و روسیه برای کمک به سوریه ضروری است تصریح کرد: زیرا اروپا، آمریکا عوامل منطقه‌ای آنها و حتی سازمان ملل می‌توانند این پیروزی‌ها را خنثی کنند. به طور مثال آنها در حالی که معارضان در حال خروج از حلب هستند فریاد بشردوستانه می‌زنند و نماینده آمریکا در سازمان ملل با کمال وقاحت اشک تمساح می ریزد. در حالی که معارضان به مردم حلب ظلم زیادی کرده‌اند و سر مردم این شهر را بریده‌اند.

وی با اشاره به ضرورت خروج شیعیان از شهرک‌های محاصره شده هم‌زمان با خروج معارضان از حلب اظهار کرد: به موازات این که معارضان از حلب خارج می‌شوند باید امکانات برای دسترسی به شهرک نشینان شیعه برقرار شود تا هر امتیازی که داده می شود، به موازات آن گام هایی برای شهرک نشینان شیعه هم فراهم شود نه اینکه همه گام‌ها برداشته شود ولی شیعیان همچنان در محاصره باشند.

 

 

 

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها