کد خبر:۱۸۴
۳۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۳

اصلاح الگوی مصرف و فنّاوری‌های نو

تاریخ : ٣٠ آذر ١٣٨٨ شركت كنندگان : دکتر محمد باقر نوبخت / دکتر بهزاد قره‌یاضی / دکتر حسین نواده توپچی / دکتر سعید سرکار / دکتر محمدعلی ملبوبی / مهندس نصرت‌اله سیفی / مهندس غلامعلی کناری‌دیل موضوع : اقتصادی برگزارکننده : معاونت پژوهشهای اقتصادی / گروه پژوهشی فن‌آوریهای نو
خلاصه

این نشست تخصصی در سالن همایش آفتاب مرکز به ریاست دکتر محمدباقر نوبخت معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز و با حضور دکتر بهزاد قره‌یاضی مدیر گروه پژوهشی فنّاوری‌های نو و اعضای این گروه حول محورهای زیر برگزار شد:
محورهای بحث:
اصلاح الگوی مصرف و فنّاوری نانو
اصلاح الگوی مصرف و ICT
اصلاح الگوی مصرف و فنّاوری‌های جدید
تولید و توسعه فنّاوری‌های جدید در زمینه اصلاح الگوی مصرف
تلاش برای توسعه کسب و کار در زمینه کاهش مصرف انرژی
مؤثرسازی پتانسیل‌ها و یافته‌های تحقیقاتی موجود در دانشگاه در زمینه کاهش مصرف انرژی
تولید و توسعه فنّاوری جدید در زمینه کاهش مصرف انرژی

در این نشست سخنرانان زیر حول محوهای یاد شده ایراد سخن نمودند:
دکتر محمدعلی ملبوبی / اصلاح الگوی مصرف و بیوتکنولوژی
دکتر سعید سرکار / اصلاح الگوی مصرف و فنّاوری نانو
مهندس نصرت‌اله سیفی / نقش شرکت‌های ESCO در بهینه‌سازی و مدیریت انرژی
دکتر حسین نواده‌توپچی / اصلاح الگوی مصرف و هوافضا
مهندس غلامعلی کناری‌دیل / انرژی خورشید، فنّاوری‌های نوین و نقش آن در کاهش مصرف انرژی
در انتها نیز به پرسش‌های شرکت‌کنندگان در نشست پاسخ داده شد.
خلاصه این نشست بدین شرح می‌باشد:

سخنران:جناب آقای مهندس نصرت ا... سیفی
موضوع سخنرانی : نقش شرکت‌های ESCO در بهینه‌سازی و مدیریت انرژی
خلاصه سخنرانی: نفوذ و گستردگی فعالیت‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی در دهه 1970 در جهان با سه محور انرژی، اقتصاد و محیط زیست آغاز شد. کشورهای صنعتی در نتیجه این فعالیت‌ها سودهای قابل توجهی کسب نموده و تا حدودی بحران انرژی را مهار نمودند. امروزه اغلب کشورهای جهان به مدیریت مصرف انرژی به عنوان یک منبع جدید انرژی می نگرند که اعمال این مدیریت منجر به شکوفایی صنعت، اقتصاد و بروز فرهنگ مصرف منطقی شده است و نسل جدیدی از تکنولوژی‌های پاک پا به عرصه وجودگذاشته است. به دنبال این فعالیت‌ها که منشأ توجه و ایجاد آن بحران‌های نفتی دهه 70 بود، کشورهای پیشرفته صنعتی به منظور گسترش فعالیت‌های مدیریت مصرف انرژی به تأسیس شرکت‌های خدمات انرژی (اسکو) همت گماردند و بعضاً از اوائل دهه 1980 در کشورهای خود جهت ارتقاء و ترویج فرهنگ بهینه سازی انرژی، شرکت‌های خصوصی خدمات انرژی را حمایت نمودند. با واقعی شدن قیمت انرژی در ایران نقش شرکت‌های خدمات انرژی برجسته‌تر و مهم‌تر خواهد شد.
سوابق سخنران: عضو هیئت مدیره و مدیر بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش حمل و نقل، مدیریت پروژه CNG شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و مدیر عامل شرکت صادرات گاز از جمله سمتهای اجرایی ایشان می‌باشد. ایشان از مدیران خوش سابقه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی می باشند و تحقیقات علمی کاربردی در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت داشته‌اند.

سخنران: جناب آقای مهندس غلامعلی کناری دیل
موضوع سخنرانی : انرژی خورشیدی، فنّاوریهای نوین و نقش آن در کاهش مصرف انرژی
خلاصه سخنرانی: دسترسی کشورهای درحال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش‌های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است. با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی درجهان فعلی، دیگرنمی‌توان به منابع موجودانرژی متکی بود.
درکشورما نیز، با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی و کم شدن منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیت‌های برق‌رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستاهای دورافتاده و... استفاده از انرژی‌های نو مانند: انرژی باد، انرژی خورشید ، می‌تواند جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.
از طرف دیگر گرایش جهانی در توجه به بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید پذیر و پیامدهای زیست محیطی ایجاب کرده که سازمان‌ها و مراکز متعددی در ایران، علاقمند به اجرای پروژه‌‌هایی در این زمینه باشند، هر چند این گونه فعالیت‌ها لازم و مؤثراست، ولی آیا این اقدامات طبق برنامه‌ریزی و تحقیقات اصولی در سطح ملّی انجام می گیرند یا این را انفعالی وبه صورت پراکنده، تفویض مستقل و سیلقه‌ای اجرا می‌کنند. بدین ترتیب است که هنوز بسیاری از چالش‌ها و سؤال‌ها در توجیه و دفاع از توسعه بهره برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، بدون جواب مانده‌اند.
سوابق سخنران: مدرس دوره‌های بهینه‌سازی انرژی در دانشگاه، معاون بخش بهینه‌سازی انرژی ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از جمله سمت‌های اجرایی ایشان می‌باشد. ایشان به عنوان مدیر پروژه در پروژه‌های مختلف مربوط به انرژی‌های نو در کشور فعالیت داشته و دراین زمینه دارای سوابق تحقیقاتی و پژوهشی می‌باشند.

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها