خروج آمریکا، پیشروی طالبان و آینده نظم سیاسی در افغانستان تحرکات طالبان در تحولات اخیر افغانستان جنگ پنهان در حزب بعث سوریه انتشار شماره (۱۲) پاییز فصلنامه سازمان‌های بین المللی آیا کابینه تغییر به دوره تغییر کابینه‌ها در رژیم صهیونیستی پایان می‌دهد؟ قطر: پایان بحران یا بحران بی پایان؟ آینده حضور بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه بن بست سیاسی در لبنان؛ بازیگران، پیامد‌ها و چشم انداز حزب حاکم چین توانسته مدل حکمرانی خود را در تناسب با تاریخ و فرهنگ سیاسی چین تعریف کند بن بست سیاسی در لبنان؛بازیگران، پیامدها و چشم‌انداز عمان و منازعات منطقه؛ احیای نقش میانجی در بحران یمن از رزمایش عقاب‌های نیل تا مانور محافظان نیل (۲) پتانسیل تولید مشترک در منطقه آزاد اقتصادی مغری ارمنستان دولت آینده برای افزایش قدرت اقتصادی باید به سیاست همسایگی توجه کند زندانیان تاریخی در کویت از رزمایش عقاب‌های نیل تا مانور محافظان نیل (۱) مزایا، مخاطرات و چالش‌های پیمان‌های پولی دوجانبه انتخابات به مثابه سنگ محک مردم و مسئولین دستاورد‌های فعلی چین مدیون تعهد و حسن نیت نخبگان حزب حاکم این کشور است شاخص‌های انتخاب اصلح در انتخابات ۱۴۰۰
کد خبر:۸۳۰
۰۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۹
دکتر یوسف مولایی (مدیر گروه روابط بین‌الملل دانشگاه تهران) در رابطه با FATF افزود:
موضوع FATF باید به نهادهای متولی واگذار شود که اطلاعات دقیق‌تری در مورد اثرات الحاق یا عدم الحاق دارند. وی در پاسخ به این سؤال دو نهاد اصلی را بانک مرکزی و کمیته پول‌شویی می‌داند. وی همچنین چندین پرسش اساسی را مطرح می‌کند...

FATF یک نهاد استانداردسازی است ولی به لحاظ تأثیرگذاری، در شمار نهادهای حاکمیتی است.

یوسف مولایی: 

یوسف مولایی به‌عنوان سخنران اول در هفتیمن سلسله نشست رویداد استراتژیک، به‌عنوان مقدمه ابتدا به شرح جایگاه سازمان‌های بین‌المللی و ارتباط آن با FATF پرداخت. مولایی ابراز داشت که سازمان‌ها بخشی از نظام بین‌الملل بوده و در چارچوب آن عمل می‌کنند. 
یوسف مولایی: در FATF 198 کشور عضویت دارند و فقط کشورهای غربی حضور ندارند؛ بلکه همسایگان و دوستان ما هم حضور دارند.
رعایت قوانین و عضویت در سازمان‌ها برای ادامه حیات و زیست در نظام جهانی الزامی است و بدون این پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها این زیست امکان‌پذیر نخواهد بود. کنوانسیون‌ها نیز مناسبات بین‌المللی را نظم می‌بخشند. مولایی در مورد نقش سازمان‌ها ابراز داشت که:
 • برخی از سازمان‌ها نقش امنیتی دارند؛
 • برخی دیگر همچون یاتا، ایکائو و یونسکو نقش استانداردسازی دارند که حساسیت‌برانگیزی کمتری دارند؛
 • در نهایت نیز برخی از سازمان‌ها هستند که در حوزه حاکمیتی فعالیت دارند و حساسیت‌برانگیزی بالایی دارند. 

بانک مرکزی و کمیته پول‌شویی نهادهای مرجع اصلی هستند و لذا تصمیم‌گیری در زمینه پیوستن به FATF باید به آن‌ها محول شود.

بانک مرکزی و کمیته پول‌شویی نهادهای مرجع اصلی هستند و لذا تصمیم‌گیری در زمینه پیوستن به FATF باید به آن‌ها محول شود.

از نظر مولایی FATF یک نهاد استانداردسازی است ولی به لحاظ تأثیرگذاری، در شمار نهادهای حاکمیتی هم است و بنابراین در برخی محورها از جمله تعریف تروریسم و مصداق های آن حساسیت‌برانگیزی بالایی دارد. همین مسئله نیز باعث ایجاد صف‌بندی در جامعه شده است. وی همچنین اعلام کرد که رویکرد سیاسی و جناحی تصویر درستی از FATF ایجاد نمی‌کند.

FATF یک نهاد استانداردسازی است ولی به لحاظ تأثیرگذاری، در شمار نهادهای حاکمیتی هم است.بحث اصلی FATF در مورد شفافیت است و به‌خصوص در مورد کشورها و گروه‌هایی که غیر شفاف عمل می‌کنند. مقررات و قواعد حاکم بر این نهاد در راستای بهبود نظم اقتصاد جهانی و سرمایه‌داری است که البته ممکن است ما هم با این نظم مشکل داشته باشیم.

FATF یک نهاد استانداردسازی است ولی به لحاظ تأثیرگذاری، در شمار نهادهای حاکمیتی هم است.

سؤال اصلی که به نظر باید به آن پرداخت، این است که در زمینه تصویب لوایح FATF کدام یک از نهادها درگیر بوده و لذا مرجع هستند؟ مولایی اعتقاد دارد که موضوع FATF باید به نهادهای متولی واگذار شود که اطلاعات دقیق‌تری در مورد اثرات الحاق یا عدم الحاق دارند. وی در پاسخ به این سؤال دو نهاد اصلی را بانک مرکزی و کمیته پول‌شویی می‌داند. وی همچنین چندین پرسش اساسی را مطرح می‌کند از جمله اینکه:


 • چرا با وجود ناعادلانه بودن و تبعیض‌آمیز بودن نهادهایی همچون سازمان ملل و NPT، ایران عضویت در آن‌ها را پذیرفته است؟ ما در ده‌ها سازمان مانند ان‌پی‌تی و سازمان ملل قرار داریم که الزاماً متضمن منافع ما نیست و از سویی مقرراتش هم عادلانه نیست.

 •  این یک انتخاب اساسی است که ایران می‌خواهد به نظم بین‌المللی ورود کند یا نه؟ در این شرایط یا به طور کلی وارد نظم جهانی نمی‌شوید و یا اگر وارد شدید، محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود. در اوایل انقلاب نیز بحث همکاری با سازمان صلیب سرخ جهانی و دیوان بین‌المللی دادگستری وجود داشت؛ ولی سرانجام ما همکاری را پذیرفتیم و حتی در سال گذشته به دیوان نیز رجوع کردیم که نتیجه مثبتی داشت. اگر ما می‌خواهیم وارد نظم جهانی شویم، باید مقررات آن را بپذیریم.

  مولایی:حدود 198 کشور جهان خود را ملزم به اجرای توصیه‌های FATF کرده‌اند که 95 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند. در FATF فقط کشورهای غربی حضور ندارند بلکه همسایگان و دوستان ما هم حضور دارند. FATF حتی برای آمریکا هم محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند.

 • به طور خاص در مورد FATF، کشوری را اعلام کنید که عضویت یا همکاری با این نهاد را نپذیرفته باشد و به توسعه رسیده باشد یا مبادلات ارزی و تجاری مناسبی داشته باشد؟

 •  مولایی در ادامه تأکید کرد که حدود 198 کشور جهان خود را ملزم به اجرای توصیه‌های FATF کرده‌اند که 95 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند. در FATF فقط کشورهای غربی حضور ندارند؛ بلکه همسایگان و دوستان ما هم درآن حضور دارند. FATF حتی برای آمریکا هم محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند؛ بنابراین استانداردهای نظام جهانی اجتناب‌ناپذیر هستند.

  در نهایت مولایی این پرسش اساسی را مطرح می‌کند که اگر با به کنوانسیون‌ها نپیوندیم، چه فایده‌ای برای کشور خواهد داشت؟
{$sepehr_album_43}
برچسب ها: FATF
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها