کد خبر:۴۷۰
۱۰ مهر ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۴

مذاکرات روسیه و عربستان در مورد توقف افزایش تولید نفت

برگزاری نشست غیررسمی اوپک با حضور روسیه در الجزیره، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره‌ توافق روسیه و عربستان سعودی بر سر اجرای فریز نفتی و تاثیر آن بر موضع نفتی ایران به وجود آورده است.
برای دسترسی به فایل این مطلب اینجا را کلیک کنید.

برگزاری نشست غیررسمی اوپک با حضور روسیه در الجزیره، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره‌ توافق روسیه و عربستان سعودی بر سر اجرای فریز نفتی و تاثیر آن بر موضع نفتی ایران به وجود آورده است. پیشتر عربستان و روسیه اعلام کرده بودند برای تثبیت بازار نفت، روی جزئیات طرح توقف افزایش تولید مذاکره می کنند. در این راستا نیز وزرای نفت عربستان و روسیه در حاشیه اجلاس گروه بیست در هانگژوی چین دیدار داشتند. نکته قابل ملاحظه این بود که در دیدار هانگژوی، پیرو اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره لزوم معافیت ایران از فریز نفتی، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز اظهار داشت ایران باید بتواند به سطح تولید قبل از تحریم­ها برگردد با این حال وزرای انرژی عربستان و مسکو توانستند یک بیانیه مشترک صادر کنند.

اکنون با وجود شکست طرح فریز قبلی به دلیل ادعای عربستان علیه ایران و حمایت روسیه از استثنا بودن ایران از فریز نفتی، این سوال قابل طرح است که اهداف و انگیزه­های روسیه از تداوم مذاکرات، با وجود پافشاری عربستان بر موضع قبلی چیست؟

عفیفه عابدی
ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها