کد خبر:۳۹۶
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۸

"شبکه های اجتماعی: فرصت ها و چالش ها"

تاریخ : ٣٠ آبان ١٣٨٨ موضوع : رسانه برگزارکننده : معاونت پژوهشهای فرهنگی و اجتماعی / گروه پژوهش‌های رسانه
خلاصه

شبکه های اجتماعی، فضاهایی هستند که در دنیای مجازی، برای ارتباط میان افراد مختلف، با سطوح مختلف دسترسی، همانند فضاهای واقعی، به وجود می آیند. ایجاد ارتباطات جمعی و میان فردی، تشکیل اجتماعات مجازی، اطلاع رسانی، تبادل اطلاعات و نظرات از شناخته شده ترین کارکردهای این فضاها هستند.

امروزه در دنیای سیاست و جامعه، تفاوت هایی اساسی در ابزارهای ارتباطی به وجود آمده است که این تفاوت ها، مناسبات اجتماعی را تا حد زیادی دچار دگرگونی کرده است. این دگرگونی در مناسبات اجتماعی، نهادهای اجتماعی را نیز هم از حیث کارکرد و هم از نظر ماهیت دستخوش تغییرات کرده و یا حداقل بازنگری در کلیات نموده است. در فضای اجتماعی نیز، تغییرات در سطح جامعه مدنی و فضای عمومی، تغییر در کارکرد تشکیل اجتماعات و طرح مطالبات نیز از نتایج گریز ناپذیر شبکه های اجتماعی (حداقل در سطوح مورد کاربرد) است.

ساده ترین تاثیر شبکه های اجتماعی، امنیتی بیشتری است که برای کاربران آن به ارمغان می آورد. سرعت افزایش تبادل اطلاعات و حفظ ارتباطات میان فردی در دراز مدت و تشکیل دلخواه اجتماعات به دور از محدودیت های فیزیکی، فرهنگی و حتی سیاسی نیز از مواردی است که حداقل تاثیرات و محسوس ترین آن ها را بر فضای شبکه های اجتماعی می گذارند.

از همین رو، برای شناخت هر چه بهتر و مناسب تر از این فضا،گروه پژوهش های رسانه ای مرکز تحقیقات استراتژیک با طرح این مسئله با حضور اساتید و صاحب نظران به بررسی شبکه های اجتماعی با محورهای زیر پرداخته است:

١- شبکه های اجتماعی و جنبش های اجتماعی

٢- نقش رسانه های جدید در جنبش های اجتماعی قدیم و نوین

٣- شبکه های اجتماعی :چالش ها و فرصت ها

٤- قابلیت شبکه سازی در وبلاگ ها

٥- رسانه ها و مشارکت اجتماعی

مدعوین:

دکتر سعیدرضا عاملی
دکتر حمید ضیایی پرور
دکتر رحیم خستو

حسین امامی رودسری
سعید مدنی
جواد افتاده
و جمع کثیری از صاحب نظران این حوزه
زمان:٣٠ /٨/١٣٨٨- ساعت ٩ صبح

مکان: محل نشست های:انتهای خیابان پاسداران،روبروی ضلع جنوبی پارک نیاوران،پلاک ٨٤٠، مرکز تحقیقات استراتژیک

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها