کد خبر:۲۰۸
۳۱ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵

رویکردهای مدیریت ساخت پایدار (ماندگار)

تاریخ : ٢٠ آذر ١٣٩١ موضوع : اقتصادی برگزارکننده : معاونت پژوهشهای اقتصادی / گروه پژوهشی اقتصاد مسکن و ساختمان
خلاصه

در این نشست که توسط معاونت پژوهش‌های اقتصادی و گروه پژوهشی اقتصاد مسکن و ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک و حضور جمعی از صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه، اعضای سازمان نظام مهندسی و مدیران ارشد سازمان‌های دولتی و خصوصی برگزار شد، موضوعاتی نظیر توسعه پایدار، معماری پایدار، شهرسازی پایدار و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بدون آسیب رساندن به طبیعت و الزامات پیاده‌سازی رویکرد مدیریت پایدار مورد بحث و بررسی قرارگرفت و پیشنهاداتی ارائه شد.
در ابتدا جناب آقای دکتر نوبخت با تأکید بر لزوم پرداختن، پی‌گیری و پیاده‌سازی چنین موضوعاتی، سخنرانان را به ارائه نظراتشان دعوت نمودند.
سخنران اول خانم مهندس سلیمانی، با ارائه منشور سازمان ملل پیرامون توسعه پایدار، اصول توسعه پایدار ملل و وظایف کشورها و ملت‌ها در برابر محیط زیست را بیان کردند. ایشان با بیان مفهوم توسعه پایدار بر رعایت حقوق نسل‌های آینده، در بهره‌مندی از منابع و موهبت‌های الهی تأکید نمودند.
سخنران دوم جناب آقای دکتر ستاری، با ارائه تعاریف جامع از توسعه پایدار و معماری پایدار و هماهنگی و همسازی با محیط زیست، به بررسی موضوعات و پاسخگویی به مسائل مدیریت پایدار پرداختند؛ از جمله:
• مسائل و مشکلات محیط زیست
• سهم معماری و ساخت‌وساز در بوجود آوردن این مشکلات
• چگونگی کاهش این اثرات و مشکلات
• استراتژی کشورها برای کاهش اثرات بر محیط زیست
• نقش معماری پایدار در کاهش اثرات و مشکلات
• شناسایی و ارائه سیستم‌ها و ابزارها برای ارزیابی هماهنگی و همسازی با محیط
• نمونه‌های پروژه‌های موفق جهانی
در ادامه ایشان، سند ملی محیط زیست ایران را مورد بررسی قراردادند و تهیه این سند را از اقدامات ارزنده دولت برشمردند؛
سپس جناب آقای دکتر نمازیان استاد برجسته معماری پایدار و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، با بیان سیر تطور معماری و ساخت‌وساز در ایران، به بیان لزوم لحاظ نمودن اصول معماری متناسب با اقلیم و کاهش هزینه‌های انرژی پرداختند. ایشان تأکید فرمودند، با استفاده از انرژی‌های نو در ساختمان و رعایت اصول اقلیمی میزان هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی در کشور به مراتب کاهش یافته و کیفیت فضای کار و زندگی به دلیل تناسب بیشتر با طبیعت افزایش خواهد یافت.
آخرین فصل جلسه بحث آزاد و ارائه نظرات و پیشنهادات حاضرین بود و بعضی از مدیران سازمان‌های مربوط از اقدامات مثبت صورت گرفته در راستای توسعه پایدار کشور گزارش‌های کوتاهی به صورت شفاهی ارائه نمودند.
در نهایت، جلسه با اعلام جناب آقای دکتر حسینعلی‌پور مدیر گروه اقتصاد مسکن و ساختمان پایان یافت.
ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها