چشم انداز فولاد ایران، فرصت ها و چالش‌ها بحران ادلب؛ آتش زیر خاکستر جریان شناسی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه (۳) الزامات راهبردی دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای در دوره پسااعتماد به آمریکا سازمان همکاری شانگ‌های و ضرورت‌های عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در آن سازمان همکاری شانگ‌های نخستین آزمون دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم مرگ با هزاران بریدگی/ راهبرد جدید رژیم صهیونیستی اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با همکاری پژوهشکده تحقیقات راهبردی برگزار می‌کند بازدارندگی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم صهیونیستی از خلیج فارس تا دریای مدیترانه تبیین پنجاه سال روابط دیپلماتیک ایران و چین سومین مدرسه تابستانه دیپلماسی اقتصادی؛ دیپلماسی اقتصادی در محیط همسایگی روابط عربستان سعودی و آفریقا/ روند فعلی، چشم انداز آینده جنگ ۳۳ روز، پایه‌های تمدن نوین اسلامی را شکل داد. دولت سیزدهم و تحولات غرب آسیا و شمال آفریقا؛ چالش‌ها و الزامات رویکرد رژیم صهیونیستی در قبال آفریقا انتشار اولین شماره فصلنامه راهبرد سلامت و بهداشت اولویت دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اولویت دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت سیزدهم جریان شناسی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه (۲) درآمدی بر آغاز و انجام دولت تدبیر و امید (۱۴۰۰-۱۳۹۲)
تازه های حقوقی

تازه های حقوقی


مبانی حقوق عمومی: با تأکید بر منظومه فکری آیت‌الله جوادی آملی
مؤلف: ابراهیم موسی‌زاده
ناشر: سمت
سال چاپ:1398
تعداد صفحات: 352
 کتاب «مبانی حقوق عمومی: با تأکید بر منظومه فکری آیت‌الله جوادی آملی» تألیف دکتر ابراهیم موسی‌زاده (عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران) توسط سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) و با همکاری بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء چاپ و منتشر شده است.
این کتاب با رویکرد مقارن‌های مابین دو نظام حقوقی وحیانی و عرفی، مستنبط از اندیشه آیت‌الله جوادی آملی تهیه شده است که به تحلیل مسائل با صحابت دو بال توانمند معرفتی، یعنی عقل و نقل می‌پردازد. پژوهش متقن و وحیانی در راستای تبیین رهیافت‌های تازه درباره فهم نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران و تفسیر صحیح موضوعات و مسائل حقوق عمومی از ویژگی‌های بدیع و متمایز این اثر به شمار می‌رود.
این کتاب ضمن تحلیل مبانی حقوق عمومی و سامان‌دهی تحلیلی مسائل کلان نظام حقوقی اسلام؛ ساحت‌های حقوق عمومی را به بوته بحث و تحلیل می‌گذارد و در حوزه شکل و ساختار حکومت، نظام ولایت امر و امامت امت را تبیین کرده، در بخش پایانی به اهم شاخه‌های حقوق عمومی در حوزه‌های حقوق بشر، عدالت اداری، آزادی‌های بنیادین و حقوق بین‌الملل می‌پردازد.
این کتاب در بخش اول پس از بررسی بنیادهای حقوق عمومی به مواردی مانند تعریف و مفهوم حقوق عمومی، خاستگاه و منشأ حقوق عمومی، ادله استنباط حقوق عمومی، ارزش‌های بنیادین و نقد و بررسی شبهات «حقوق عمومی دینی» می‌پردازد.
در بخش دوم کتاب با عنوان حاکمیت و حکومت به موضوعاتی مانند جامعه سیاسی، ضرورت حکومت، نظارت بر حکومت، نقش مردم در حکومت و اهداف و ویژگی‌های حکومت اسلامی پرداخته می‌شود.
در بخش سوم، امامت و رهبری در نظام اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد و به موضوعاتی از جمله نظام امامت، مفهوم ولایت‌فقیه، جایگاه و ادله ولایت‌فقیه، ماهیت حکومت فقیه و دلایل ولایتی بودن حاکمیت فقیه، شئون و صلاحیت‌های فقیه پرداخته می‌شود.
در بخش چهارم و انتهایی کتاب با عنوان «اهم شاخه‌های حقوق عمومی» به موضوعاتی مانند حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین، حقوق اداری، حقوق کار، حقوق محیط‌زیست و حقوق بین‌الملل پرداخته شده است.
این کتاب علاوه بر جنبه‌های پژوهشی قابلیت استفاده به‌عنوان منبع درس «تحلیل مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران» برای دانشجویان رشته حقوق عمومی و همچنین به‌عنوان اثر مبنایی برای رشته‌های حقوق بشر و حقوق بین‌الملل برای دروس «حقوق بشر در اسلام» و «حقوق بین‌الملل اسلامی» دارد.

آخرین اخبار
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها
آخرین یادداشت ها
آخرین اینفوگرافیک ها