کد خبر:۵۴۱
۱۳ دی ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۶

دیدار دکتر ولایتی با وزیر خارجه سوریه و هیئت همراه

دکتر ولايتي در ديدار با وليدمعلم وزير امور خارجه سوريه، علی ممدوح رئیس شورای عالی امنیت ملی و هیت همراه ضمن تبريک پيروزي نيروهاي ارتش و مقاومت سوريه در شهر استراتژيک حلب، آزادي حلب را فتح الفتوح خواند و اظهار داشت: ميزان اهميت اين پيروزي بر کسي پوشيده نيست و اين تنها گفته دوستان سوريه هم نبوده و دشمنان سوريه هم بر اين موضوع تاکيد دارند.

دکتر ولايتي گفت: روابط ايران و سوريه يک رابطه طولاني مدت و استراتژيک است که از زمان رئيس جمهور پيشين آن کشور مرحوم حافظ اسد اين روابط تاکنون برقرار است. 

وزیر امور خارجه سوریه: گروه هاي مسلح سوري خود را از تروريست ها جدا کنند

همچنين وليد معلم وزير امور خارجه سوريه در اين ديدار اظهار داشت: پيروزي حلب پيروزي مشترک ايران، روسيه و سوريه بوده چرا که تمام تلاش هاي جبهه مقاومت در جهت تحقق اين پيروزي دست به دست هم داد و آن را رقم زد. پس از پيروزي حلب ما بايد فکري مي کرديم که در جهت پيشروي به سمت حل بحران سوريه بهره برداري مناسبي را داشته باشيم به همين دليل براي متوقف ساختن عمليات جنگي با هماهنگي ايران، روسيه و سوريه اقدام شد تا نهايتا درها به روي گفتگوي سوري-سوري گشوده شود.

معلم اظهار داشت: آزادسازي حلب و متوقف کردن عمليات جنگي يک فرصت تاريخي و حقيقي براي کساني است که علاقه مندند در ساختن آينده سوريه مشارکت داشته باشند. اگر برخي کساني که گمان کرده اند مي توانند از اجلاس دوم سوريه (مذاکرات آستانه) بهره برداري کنند تا مسائلي را مطرح کنند که با مصالح سوريه جور درنيايد؛ در اين صورت آنها خودشان را منزوي خواهند کرد و اين فرصت ارزشمند را از دست خواهند داد.

وزير امور خارجه سوريه گفت: براي موفقيت گفتگوهاي مذاکرات بايد گروه هاي مسلح خود را از تروريست ها جدا کنند و از محيط پيرامون شهر حلب هم عقب نشيني کنند تا مردم آنجا احساس امنيت داشته باشند؛ در هر حال بايد بدانند که پيروز ميدان حلب دولت و مردم سوريه هستند.

معلم ادامه داد: دولت و ملت سوريه از رهبري و مردم جمهوري اسلامي ايران به دليل حمايت هاي سياسي و اقتصادي آنها که در راستاي از ميان برداشتن تروريست ها در منطقه بوده است کمال قدرداني و تشکر را داريم. وي خاطرنشان کرد: ما از هماهنگي صورت گرفته ميان ايران، سوريه و روسيه راضي و خرسنديم چرا که اين اتحاد اثربخشي خود را در جهت مبارزه با تروريسم و يافتن راه حل سياسي براي خروج از بحران سوريه به اثبات رسانده و خواهد رساند.


ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها