کد خبر:۴۷۸
۱۸ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۱۴

دکتر ولایتی در دیدار با نخست‌وزیر سابق سوئد

هیچ راه حل نظامی برای حل بحران سوریه متصور نیست.

دکتر ولایتی پیش از ظهر روز چهارشنبه ١٤ مهر در دیدار کارل بیلد نخست‌وزیر سابق سوئد و سرپرست هیئت شورای اروپایی روابط خارجی گفت: ما روابط عمیق و پایداری با دولت سوئد داریم.

هیچ راه حل نظامی برای حل بحران سوریه متصور نیست.

دکتر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر روز چهارشنبه ١٤ مهر در دیدار کارل بیلد سرپرست هیئت شورای اروپایی روابط خارجی در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از سفر وی به ایران، گفت: ما روابط عمیق و پایداری با دولت سوئد داریم.


دکتر ولایتی در دیدار با نخست‌وزیر سابق سوئد


وی افزود: ما معتقدیم که کشورهای اروپایی و از جمله سوئد می‌توانند نقش مستقل‌تر و مثبت‌تری در منطقه و حل و فصل منازعات منطقه‌ای داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی در خصوص موضوعات منطقه‌ای و از جمله سوریه با تأکید بر اینکه حفظ تمامیت ارضی کشور سوریه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است افزود: به طور قطع هیچ راه‌حل نظامی برای حل بحران سوریه متصور نیست و باید برای حفظ صلح پایدار و تمامیت ارضی این کشور تلاش کرد تا بتوان به یک صلح پایدار دست یافت.

دکتر ولایتی با اشاره به اینکه حدود ٨٠ کشور دنیا از جمله برخی کشورهای اروپایی در جنگ با سوریه حضور دارند تصریح کرد: این موضوع می‌تواند برای آینده صلح و ثبات جهانی مخاطرات جدی ایجاد کند.

وی اضافه کرد: باید بدون دخالت کشورهای خارجی و تروریست‌هایی که جنایت‌هایی را در منطقه مرتکب شده‌اند، اجازه داد که مردم و گروه‌های سوری و دولت این کشور برای آینده کشورشان تصمیم ‌بگیرند.

کارل بیلد سرپرست هیئت شورای اروپایی روابط خارجی نیز در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: ملاقات‌های سازنده‌ای را با مقامات ایرانی داشتیم که در آینده می‌تواند مثمرثمر باشد.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که بتوانیم روابط ایران با اروپا و سوئد را محکم‌تر کنیم که این موضوع همواره در دست بررسی است.

بیلد با تأکید بر اینکه موضوع سوریه افکار عمومی دنیا را نگران کرده است افزود: جمهوری اسلامی ایران نقش قابل توجهی برای حل مشکلات منطقه‌ای، به ویژه در سوریه ایفا می‌کند.

نخست وزیر سابق سوئد ادامه داد: وضعیت منطقه با توجه به دخالت برخی کشورهای خارجی دچار پیچیدگی شده است.

وی با تأکید بر اهمیت حفظ تمامیت ارضی سوریه برای کشور متبوعش افزود: باید موضوع سوریه زیر نظر سازمان ملل حل و فصل گردد.

بیلد  با بیان اینکه تفکیک گروه‌های تروریستی در سوریه مشکل شده است اظهار کرد: باید مشخص شود که چه گروه‌های تروریستی در سوریه اقدامات تروریستی انجام می‌دهند تا بشود با آنها به صورت جدی مقابله کرد.

دکتر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار نخست وزیر سابق سوئد و سرپرست هیئت روابط خارجی اروپا در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا جمهوری اسلامی ایران با توجه به نزدیک شدن به عملیات آزادسازی موصل در عراق به طور مستقیم در این عملیات شرکت می‌کند یا خیر، گفت: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در هیچ یک از این درگیری‌ها در عراق و دیگر کشورها دخالت مستقیم ندارد.

وی با تأکید بر اینکه حضور ایران در عملیات‌های جنگی و مبارزه با تروریست‌ها در عراق بنا به درخواست دولت این کشور و در حد مستشاری و استفاده از تجربیات ایران است، افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به تجربیات نظامی که به دست آورده بنا به درخواست دولت دوست و برادر،‌ عراق این تجربیات را در اختیار این کشور قرار می‌دهد و ما نیز بر اساس آن تصمیم‌گیری و عمل می‌کنیم.

دکتر ولایتی ادامه داد: در عملیات موصل و سایر عملیات‌ها در عراق و یا هر کشور دیگری، به عنوان مثال در سوریه، دولت و مردم آن کشورها در حد تجربیات جمهوری اسلامی ایران از ما درخواست کمکهای مستشاری دارند که ما نیز به آنها کمک می‌کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در هیچ کدام از عملیات‌های نظامی در عراق دخالت مستقیم ندارد و فقط جنبه مستشاری است که آن هم بنا به درخواست این کشور انجام می‌شود.

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها