کد خبر:۴۱
۲۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۳

دیدار دکتر ولایتی از انستیتوی مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مالزی

دکتر ولایتی روز چهار‌شنبه 30 تیر 1395 با حضور در انستیتوی مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مالزی (ISIS) با رئیس، مسئولان و پژوهشگران این مرکز دیدار و ضمن ارایه سخنرانی به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخ داد.
دکتر ولایتی روز چهار‌شنبه 30 تیر 1395 با حضور در انستیتوی مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مالزی (ISIS) با رئیس، مسئولان و پژوهشگران این مرکز دیدار و ضمن ارایه سخنرانی به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخ داد. وی در دیدار جداگانه ای با دکتر تان سری راستام محمد عیسی رییس این مرکز در جریان فعالیت‌ها قرار گرفت و در خصوص زمینه‌های همکاری دو مرکز تحقیقاتی گفتگو کرد.
دکتر ولایتی در این دیدار با اشاره به اهمیت توجه به مسایل منطقه ای که موضوعات بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده است گفت :ضروری است با توجه به تحولات مستمر منطقه‌ای نسبت به همفکری و تبادل نظر در زمینه‌های متنوع، اهتمام جدی داشته باشیم که البته بسترهای لازم برای همکاری‌های مشترک فراهم است.
دکتر ولایتی در ادامه این دیدار با حضور در جمع پژوهشگران و محققان این مرکز ضمن ارایه سخنرانی، به سوالات پاسخ گفت .
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به توطئه ها و طراحی‌های دشمنان برای جهان اسلام گفت : دشمنان با طراحی و تدارک نقشه های تفرقه‌افکنانه و تجزیه‌طلبانه و به راه انداختن جنگی نیابتی در تلاش برای تضعیف کشورهای اسلامی به منظور حمایت از رژیم صهیونیستی هستند و باید با هوشیاری در برابر این توطئه‌ها مقاومت و ایستادگی کرد. اسلام واقعی با خشونت و جریانات افراطی و تکفیری و اینگونه جنایت‌ها علیه ملت مظلوم منطقه, مخالف است و بایستی آموزه‌های اصیل اسلام و چهره رحمانی و نورانی آن تبیین و معرفی گردد. مشکلات و معضلات امروز منطقه و جهان اسلام ضرورت حفظ هویت اسلامی و وحدت امت اسلام و تاکید بر اشتراکات فراوان موجود را یادآوری می‌کند که باید مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرد.
مشاور مقام معظم رهبری با اشاره به سیاست‌های‌جمهوری اسلامی گفت: ایران بدون توجه به برخی تفاوت دیدگاه‌ها و صرفا برای حفظ هویت و وحدت امت اسلامی و انسجام و یکپارچگی در منطقه و جهان اسلام تلاش می‌کند و این مهم را ضرورت انکارناپذیر امروز جهان اسلام و منطقه می‌داند.
وی در پاسخ به سوالی تصریح کرد:ایران با یکجانبه‌گرایی و همچنین اتخاذ سیاست‌های دو‌گانه مخالف است و در برابر استفاده از زور، خشونت و اقدامات نظامی و کودتا برای تغییر دولت‌های قانونی منطقه ایستادگی می‌کند. ایران صادقانه و به خواست دولت‌های قانونی کشورهایی همچون سوریه و عراق در برابر نقشه‌های تجزیه‌طلبانه از آنان حمایت کرده و این اقدام را در جهت حفظ یکپارچگی و انسجام امت اسلامی ضروری می‌داند.
دکتر ولایتی گفت:امت اسلامی دارای یک کتاب، یک قبله، یک پیامبر و اشتراکات فراوان دیگری است که باید فارغ از برخی تفاوت دیدگاه‌ها با حفظ وحدت در جهت تقویت کشورهای اسلامی برنامه‌ریزی و اقدام نمود .
وی در پاسخ به سوال دیگری تصریح کرد :تببین ریشه‌ها و تفکرات انحرافی جریانات افراطی و تکفیری و معرفی ارزش‌های دقیق و ارزشمند اسلامی برای مقابله با آنان بسیار مهم است و اندیشمندان جهان اسلام باید در این زمینه گام های جدی را بردارند. نقشه‌های شوم دشمنان در واقع تلاش برای ایجاد درگیری میان مسلمانان با یکدیگر و تضعیف کشورهای اسلامی است و جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری با کشورهای اسلامی و وحدت امت اسلام برای از بین بردن این توطیه ها در منطقه است.
وی در پایان گفت :مالزی کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران نقشی بسیار تاثیرگذار داشته و دارد و شخصیت‌های مهمی در جهت ساخت و رشد و توسعه این کشور تلاش کرده‌اند و در جهت تقویت بیش از پیش روابط دوجانبه ایران و مالزی باید برنامه‌ریزی و اقدام نمود.

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها