انتشار شماره بهار ۱۴۰۰ فصلنامه سازمان‌های بین المللی عامل تایوان و سیاست خارجی آمریکا انتشار ویژه نامه فصلنامه سازمانهاى بین المللى با موضوع چین کشاورزی؛ ظرفیت شناخته نشده برای توسعه همکاری‌ها با فدراسیون روسیه آغاز فصلی نوین برای ایران در سازمان همکاری شانگ‌های ماجراى تنش هاى اخیر آذربایجان در مرزهاى ایران سازمان همکاری شانگ‌های و ضرورت‌های عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در آن سازمان همکاری شانگ‌های نخستین آزمون دکترین نگاه به شرق دولت سیزدهم اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با همکاری پژوهشکده تحقیقات راهبردی برگزار می‌کند تبیین پنجاه سال روابط دیپلماتیک ایران و چین سومین مدرسه تابستانه دیپلماسی اقتصادی؛ دیپلماسی اقتصادی در محیط همسایگی جنگ ۳۳ روز، پایه‌های تمدن نوین اسلامی را شکل داد. اولویت دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اولویت دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت سیزدهم تاملی بر فراز و فرود‌های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بررسی جایگاه استراتژیک میانمار در ابتکار کمربند راه چین ضرورت بازنگری در قرارداد ۱۰ ساله ۱۳۷۹ ایران روسیه الزامات و رویکرد‌های ارتباط ایران و چین خروج آمریکا، پیشروی طالبان و آینده نظم سیاسی در افغانستان
کد خبر:۱۴۳۹
۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۸
سخنرانی دکتر قربانی در نشست مؤسسۀ آینده‌پژوهی جهان اسلام
رویکرد جدید به چین فراهم‌آورندۀ این فرصت است که کار‌های جدی‌تری در حوزۀ چین‌شناسی انجام شود و غفلت‌های گذشته برطرف شود. چنین تلاش‌هایی به شناخت بهتر ما از جهان شرق و قدرت‌های نوظهور منجر خواهد شد.

«هستۀ مطالعات استراتژیک کریدورها» مؤسسۀ آینده‌پژوهی جهان اسلام سلسله‌نشست‌های «ایران و استراتژی نگاه به شرق» را با هدف جمع‌آوری آرای صاحب‌نظران در خصوص ارتباط با قدرت‌های نوظهور شرقی طرح‌ریزی کرده است. در این نشست‌ها تلاش بر آن است که با نگاهی کل‌نگرانه، پیگیر ملاحظات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی مرتبط با این اقدام راهبردی باشیم. در همین راستا دومین جلسه از سلسله‌نشست‌های «ایران و استراتژی نگاه به شرق» با حضور دکتر وحید قربانی، به موضوع «راه ابریشم جدید، محدودیت‌ها و فرصت‌ها» با محوریت الزامات و رویکرد‌های ارتباط ایران و چین اختصاص پیدا کرد و متن حاضر گزیده‌ای از مطالب بیان‌شده در این نشست است.
در چند سال اخیر شاهد بوده‌ایم که در کشور ما جدا از بحث‌های مرتبط با حوزۀ سیاست خارجی و نگرش مثبتی که در قبال چین و شرق شکل گرفته است، چین‌شناسیِ اندیشگاهی نیز رونق گرفته است. در حال حاضر می‌بینیم که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های بسیاری راجع به چین در حال نگارش است و کتاب‌های بسیاری دراین‌باره منتشر می‌شود. این رویکرد جدید به شرق و چین فراهم‌آورندۀ این فرصت است که کار‌های جدی‌تری در حوزۀ چین‌شناسی در ایران انجام شود و غفلت‌هایی که در گذشته دراین‌باره وجود داشته است، برطرف شود. بدیهی است که چنین تلاش‌هایی به شناخت بهتر ما از جهان شرق و قدرت‌های نوظهور منجر خواهد شد.

برای دریافت متن کامل گزارش کلیک کنید.

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها