استراتژی عمان برای قطع وابستگی به درآمد‌های نفتی کنشگری ترکیه در شمال عراق راهبرد آفریقایی کرملین دردوره پوتین نشست قدرت‌های عربی خلیج فارس و آینده افغانستان در پرتو ظهور مجدد طالبان جنگ پنهان در حزب بعث سوریه آیا کابینه تغییر به دوره تغییر کابینه‌ها در رژیم صهیونیستی پایان می‌دهد؟ عصر طلایی ترکیه در آفریقا بحران نتانیاهو؛ رژیم صهیونیستی در بن‌بست سیاسی کودتا یا گوشمالی عبدالله دوم در اردن کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس و بحران سوریه بازیگران درگیر و چشم انداز آینده لیبی قرارگرفتن رژیم صهیونیستی در حیطه عملیاتی سنتکام؛ زمینه‌ها و پیامد‌ها علنی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشور‌های حاشیه خلیج فارس و موازنه تهدید علیه ایران مصر، امارات، اردن، عربستان و انتخابات فلسطین جبهه پولیساریو و منازعه الجزایر و مراکش خوش‌بینی به آمریکا، سبب ناکامی برجام بود داعش با حمایت‌های آمریکا و عربستان شکل گرفت موشکباران عین الاسد زیرسوال بردن قدرت آمریکا بود قطر و بحرین؛ در مسیر جنگ خط لوله آسیا- اروپا؛ اتصال ژئواستراتژیک خلیج فارس به حوزه مدیترانه
کد خبر:۱۳۹۰
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۷:۰۷
جنگ ۱۱ روزه رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین
نقطه عطف تحولات اخیر، حمله به فلسطینیان در مسجدالاقصی به تحریک راستگرایان افراطی و اخراج فلسطینیان از قدس شرقی و به طور خاص محلة شیخ جراح متعاقب رأی یکجانبه دادگاه عالی رژیم صهیونیستی بود

مقدمه

با افزایش واگرایی میان جوامع اسلامی و پیشرفت روند سازش با رژیم صهیونیستی به ویژه متعاقب توافق آبراهام این ایده مطرح شد که منازعه سنتی رژیم صهیونیستی و اعراب به پایان خود نزدیک می‌شود. خوش خدمتی دولت ترامپ در قالب عملیاتی کردن یکجانبه و متوالی طرح معامله قرن از جمله به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس نیز به نوبه خود مقوم این پیش فرض بود. نقطه عطف تحولات اخیر، تلاش راستگرایان افراطی و حمله به فلسطینیان ساکن محله شیخ جراح در نزدیکی مسجدالاقصی جهت اخراج آن‌ها از قدس شرقی با رأی یکجانبه دادگاه عالی رژیم صهیونیستی بوده است. درگیری‌های اخیر که با ضرب الاجل مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی برای عقب نشینی از این اقدامات آغاز شد، شدیدترین مواجهه مقاومت فلسطین با رژیم اشغالگر از زمان انتفاضه دوم (۲۰۰۵-۲۰۰۰) است. یادداشت حاضر به بررسی ماهیت و مختصات جنگ ۱۱ روزه اخیر رژیم صهیونیستی و غزه می‌پردازد.

تحمیل موازنه قوای جدید مقاومت بر رژیم صهیونیستی

ماهیت منازعه رژیم صهیونیستی با فلسطین با ورود محور مقاومت دستخوش تحول بنیادی شد و از وضعیت برتری مطلق رژیم بهسمت برقراری نوعی تعادل راهبردی از نظر تسلیحات و توانایی وارد آوردن ضربات متقابل، حرکت کرد. روند صعودی افزایش توان راهبردی مقاومت فلسطین حتی بسیار فراتر از درگیری‌های سال ۲۰۱۹ است. در جریان درگیری‌های سال ۲۰۱۹، مجموعاً ۱۰۷۰ فروند راکت به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک شد، در حالیکه تنها در روز اول جنگ اخیر، مقاومت فلسطین ۱۰۵۰ فروند راکت شلیک کرد.
ضریب خطای موشک‌های مقاومت هم به میزان قابل توجهی کاهش یافت به طوری که بنابر اذعان مقامات رژیم صهیونیستی، چهار پنجم راکت‌ها وارد سرزمین‌های اشغالی شد. این موضوع با توجه به اینکه راکت‌ها در پهنه کوچک نوار غزه تولید میشوند، دستاوردی بزرگ بهشمار میآید. همچنین ارتش رژیم صهیونیستی هفت هزار نظامی ذخیره خود را فراخواند و تعطیلات هفتگی واحد‌های رزمی را لغو کرد. در نهایت، حملات مداوم و هدفمند به پایگاه‌های نظامی و فرودگاه‌های اصلی باعث شد رژیم صهیونیستی به آتشبس نامشروط تن دهد.

برآورد استراتژیک ارتش رژیم صهیونیستی

مطابق برآورد استراتژیک ارتش رژیم صهیونیستی از عملیات واکنشی در برابر شمشیر قدس که آن را «عملیات حفاظت از دیوارها» نامگذاری کرد، حدود ۱.۵۰۰ هدف و بیش از ۱۰۰ کیلومتر از شبکه تونل‌های زیرزمینی حماس و جهاد اسلامی منهدم و ۲۵ مقام بلندپایه و ۲۰۰ نیروی مقاومت ترور شدند. در نقطة مقابل، بیش از ۴.۳۶۰ راکت در طول ۱۱ روز به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک شد.

جنگنده اف 15 رژیم صهیونیستی


بیش از ۹۰ درصد حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه نیز از طریق جنگنده‌های اف ۱۵ آی انجام گرفت. این نوع از جنگنده‌ها که در تلآویو به «رام» (به معنای تندر) معروف است، جنگنده اصلی برتری هوایی رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید. اف ۱۵ آی توانایی حمل بیش از ۱۸.۰۰۰ پوند (بیش از هشت تن) سوخت و مهمات را داراست و شعاع رزمی آن بیش از ۱.۵۰۰ کیلومتر است. در جریان درگیری‌های سال ۱۹۸۲ رژیم صهیونیستی با سوریه، ۴۰ فروند جنگنده میگ سوری توسط این نسل از جنگنده‌های راهبردی سرنگون شدند.

تخریب زیرساخت‌های حیاتی رژیم صهیونیستی

در حالیکه در جنگ‌های قبلی، راکت‌های مقاومت فلسطین تا اشدود میرسید در نبرد اخیر بسیاری از مناطق حساس و زیرساخت‌های کلیدی رژیم در تلآویو و ایلات هدف قرار گرفتند. مناطق مرج بن عامر و الجلیل سفلی در شمال، اشدود، عسقلان، سدیروت، بئر السبع و تل آویو و ایلات در مرکز و جنوب سرزمین‌های اشغالی مورد حمله قرار گرفتند. تنها در یک روز، مقاومت موفق شد با ۱۷۰ راکت، اشکلون را هدف قرار دهد. در ۱۳ می ۲۰۲۱ از راکت راهبردی عیاش برای حمله به فرودگاه رامون در ایلات، جنوبی‌ترین شهر سرزمین‌های اشغالی، بهره گرفته شد.

موقعیت فرودگاه ایلات و رامون


حمله به پایگاه‌های نظامی صوفا، امیتای، کوسوفیم، نحال العوز، مارس، تسیلم و فرودگاه‌های حتسور، حتسریم، نیفاتیم، تل نوف، بلماخیم و رامون جهش قابل توجه توان راهبردی مقاومت فلسطین را نشان داد. در حوزه زیرساخت انرژی نیز میدان گازی «تمار» در دریای مدیترانه و خط لوله ایلات- اشکلون (با نام جدید خط لوله آسیا- اروپا) مورد اصابت قرار گرفتند.

به کارگیری تسلیحات پیشرفته، پهپاد‌ها و زیردریایی‌های انتحاری توسط مقاومت

از نظر برد، حجم و قدرت تخریب راکت‌ها و مداومت حملات، نبرد شمشیر قدس دستاورد‌های بزرگی به همراه داشت. بر این مبنا، «ابواحمد» سخنگوی اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین اعلام کرد: «ما موفق شدیم زندگی را در سرزمین‌های اشغالی برای ۱۱ روز متوالی فلج کنیم، میلیون‌ها صهیونیست را به پناهگاه‌ها فرستادیم و به پایگاه‌های راهبردی دشمن ضربه زدیم». جهاد اسلامی از راکت‌های بدر ۳ در حملات به شهر‌های رژیم صهیونیستی استفاده کرد و حماس نیز از موشک‌های با برد ۲۵۰ کیلومتری عیاش (نمونه مشابه راکت نازعات H۶ ایرانی) رونمایی و در جریان حمله به فرودگاه رامون استفاده کرد.

راکت بدر و قاسم


راکت پیشرفته ۳۵۰ میلیمتری قاصم که توسط سرایا القدس رونمایی شد، دارای یک سرجنگی بشک‌های سنگین به وزن ۴۰۰ کیلوگرم است. پهپاد‌های انتحاری شهاب هم با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر تمامی سرزمین‌های اشغالی را پوشش می‌دهد. از زیردریایی‌های بدون سرنشین انتحاری هم نخستین بار برای حمله به سکوی گازی تمار در ۲۵ کیلومتری ساحل اشدود استفاده شد.

شمشیر قدس؛ در پیکره محور مقاومت، بر پیکر رژیم صهیونیستی

 

همگرایی درونی مقاومت در منطقه علیه رژیم صهیونیستی

در آگوست ۲۰۱۹، یک مقام عالی رتبه حماس اعلام کرد: «اگر دشمن صهیونیستی به نوار غزه حمله کند و ما تخمین بزنیم که این یک جنگ محدود است به تنهایی با آن روبرو خواهیم شد. اما اگر دشمن [رژیم صهیونیستی]بخواهد مقاومت را بشکند، سایر محور‌ها به نبرد خواهند پیوست». این موضوع در درگیری اخیر بهوضوح رؤیت شد. در بحبوحه درگیریها، سردار قاآنی در گفتگوی تلفنی با اسماعیل هنیه و زیاد نخاله بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین تأکید کرد.

تصمیم انصارالله یمن برای اعزام نیرو‌های پشتیبان به فلسطین و مواضع حمایتی عناصر مقاومت در سوریه، لبنان و عراق نیز روند یادشده را تقویت کرد. «ابوحمزه» سخنگوی سرایا القدس در گفتگو با المیادین اظهار داشت: «نقش ایران و محور مقاومت را در حمایت از [مردم فلسطین]ارج می‌نهیم و به آن‌ها می‌گوییم که شما شرکای ما در این پیروزی هستید».

همگرایی درونی نیرو‌های فلسطین در جنگ ۱۱ روزه

مانور مشترک نیرو‌های مقاومت در غزه در سال ۲۰۱۹ تکیهگاه محکم (الرکن الشدید) که با حضور ۱۲ شاخه نظامی گروه‌های مقاومت برگزار شد، در بعد عملی در جریان جنگ ۱۱ روزه اخیر به مورد اجرا گذاشته شد و سرایا القدس، گردان‌های القسام، لشکر الناصر صلاح الدین، جنبش الصابرین نصرا لفلسطین و شاخه نظامی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین در کنار هم جبهة مقاومت در برابر تجاوزگری رژیم صهیونیستی را تشکیل دادند.

مانور الرکن الشدید


همراهی اعراب مسلمان ساکن سرزمین‌های اشغالی از جمله در اللد، ناصره، بیتالمقدس با مقاومت فلسطین بار دیگر ریشه دار بودن شیوه و سبک اندیشگانی و مبارزاتی مقاومت را به اثبات رساند. اما تشکیلات خودگردان را در ادامه روند‌های گذاشته می‌توان بازنده بزرگ درگیری‌های اخیر دانست. در اقدامی کم سابقه، نمازگزاران فلسطینی، شیخ محمد حسین، مقام عالی تشکیلات خودگردان در مسجدالاقصی را اخراج و از ایراد خطبه توسط وی جلوگیری کردند. معترضان فریاد می‌زدند: «ما مردان محمد الضیف هستیم».

رزمایش شمشیر قدس

 

فشار‌های دولت بایدن بر رژیم صهیونیستی برای آتش بس

جنگ ۱۱ روزه اخیر ثابت کرد که دولت بایدن با کنار گذاشتن سیاست حمایت همه جانبه دولت ترامپ، راهبرد همکاری محدود را در قبال رژیم صهیونیستی اتخاذ نموده است. بایدن به صراحت اعلام کرد مسئله رژیم و فلسطین جایی در میان اولویت‌های ۱۰۰ روز نخست وی ندارد. در درگیری اخیر، بایدن تلاش کرد با اتخاذ رهیافت دیپلماسی آرام به طور همزمان منافع دو طرف را مورد شناسایی قرار دهد. هادی عمر معاون دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور رژیم و فلسطین نیز به دنبال تحولات اخیر عازم تل آویو شد تا با طرفین برای حل و فصل درگیری‌ها گفتگو کند. وی اظهار داشت: «اسرائیلی‌ها و فلسطینیان مستحق اقدامات برابر آزادی، امنیت، عزت و رفاه هستند». این تعابیر به طور کامل از سوی جو بایدن و آنتونی بلینکن تکرار شد. بایدن کمک‌های ۲۳۵ میلیون دلاری به فلسطینیان را از سر گرفته هرچند که همچنان به کمک نظامی حدود ۴ میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی پایبند است.

نتیجه گیری

تحمیل ابتکار عمل و آتشبس نامشروط به رژیم صهیونیستی، دستاورد بزرگ نبرد شمشیر قدس برای مقاومت فلسطین بود. جنگ ۱۱ روزه را میتوان سرآغاز تغییر بسیاری از روند‌ها و پویش‌های منطق‌های دانست. در سطح منازعه محور مقاومت و رژیم صهیونیستی، جنگ ۱۱ روزه اخیر موازنه قوا را به نفع نیرو‌های مقاومت تغییر داد و همگرایی و وحدت درونی عناصر مقاومت نمود عملی به خود گرفت.
در سطح جهان اسلام نیز همگرایی چشمگیر کشور‌های اسلامی با مقاومت فلسطین پاسخی قاطع به روند سازش گونه معامله قرن و عادیسازی روابط با رژیم صهیونیستی بود. مقامات تل آویو دریافتند که شرایط منطقه‌ای و بین المللی تغییر یافته و در محیط جدید نمی‌توان اصول و قواعد یکجانبه سابق را اعمال کرد. این موضوع به خوبی در تعجیل رژیم برای آتش بس نامحدود قابل رؤیت بود.
در تحلیل نهایی، روندی که با جنگ ۱۱ روزه آغاز گردید بدون تردید ضمن تأثیرگذاری بر برآورد‌های استراتژیک رژیم صهیونیستی، جریان درگیری‌های آینده دو طرف را نیز تحت تأثیر قرار میدهد. شایان ذکر است رژیم صهیونیستی کماکان درصدد پیشبرد دستورکار یهودیسازی قدس در قالب طرح معامله قرن و انتقال مسلمانان بیتالمقدس به شهرک ابودیس است. از این رو لازم است تدابیر و هوشیاری‌های لازم در قبال تحرکات بعدی رژیم صهیونیستی در دو سطح داخلی در کرانه باختری و غزه و همچنین محور مقاومت صورت گیرد.

سعید پیرمحمدی
ارسال نظرات
پربازدید ها
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها