یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیو گفتگو
برخورداری در مصاحبه با رادیو گفتگو با بیان اینکه بحث‌های حاشیه‌ای قتلگاه کارآمدی نظام است، گفت: با کار‌های ضربتی نمی‌توان مشکلات اقتصادی و اجتماعی را حل کرد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفتگو با تاکید بر اینکه آمریکا به خاطر منافع خود ایران ستیزی می‌کند، اظهار کرد: دیدگاهی که آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی دارد این است که می‌گوید همچون عربستان، اقتصاد و کشورت را در اختیار آمریکا قرار بده.

وی افزود: نکته بسیار مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه ویژه داشت این است که شکاف بین دولت و ملت سبب تحلیل رفتن سرمایه اجتماعی شده و کارآیی سیستم پایین می‌آید.

کارشناس مسائل بین الملل، بحث‌های حاشیه‌ای را قتلگاه کارآمدی نظام دانست و گفت: با بحث‌های حاشیه‌ای فضا برای کسانی است که به دنبال سوءاستفاده بودند مهیا می‌شود تا بتوانند کار‌ها و برنامه‌های خود را انجام دهند.

برخورداری تصریح کرد: بسیاری از مشکلات ما ریشه خارجی و برخی ریشه داخلی داشته، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نمی‌توان با کار‌های ضربتی مشکلات اجتماعی و اقتصادی را حل کرد.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پس از امضای برجام که راه واردات و صادرات تا حدی باز شد آن‌هایی که امکان واردات داشتند به جای آنکه تکنولوژی‌های مور نیاز کشور بپردازند غذای حیوانات، سنگ پا و ... وارد کردند که این باعث تاسف است.

وی با اشاره به قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین، گفت: آمریکایی‌ها معتقد هستند که باید منابع ایران در اختیار آن‌ها باشد و از آن طرف دیگر چین به خاطر دشمنی با آمریکا با ما قرارداد بسته است.

کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: صلح وقتی اتفاق می‌افتد که منافع کشور را تامین کند، اما زمانی که نمی‌توان منافع کشور را تامین کرد این دیگر صلح نیست بلکه تسلیم است.

برخورداری گفت: ما شاهد تولد، رشد و گسترش یک طبقه نوکیسه در جامعه هستیم که به واسطه این افراد به طبقه متوسط در مسائل اقتصادی ما ضربه جدی وارد شد؛ همان طبقه اقتصادی که موتور محرکه کشور بوده و سبد غذایی آن کوچکتر شد.

وی، به علت‌های شکست مذاکرات ۱+۵ اشاره و یادآور شد: علت اینکه مذاکرات شکست خورد این بود که عملا مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتاد چراکه طرف ما مجبور بودند امتیاز دهند و زورمان نمی‌رسید و الان باتوجه به وضعیتی که وجود دارد در صورتی که حتی بخواهیم مجدد مذاکره کنیم قبل از مذاکره طرف مقابل می‌پرسد که چه چیزی برای مذاکره دارید؟

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه حتی اگر ما از حساس‌ترین مواضع خود هم کوتاه آییم باز هم آن‌ها نخواهند پذیرفت، تصریح کرد: تا زمانی که ظرفیت‌ها بازدارنده نباشد نمی‌توان از طرف مقابل امتیاز گرفت.

برخورداری گفت: اگر در کشور ما موانع تولید برداشته شده، نقاطی که در کشور مشکلات اجرایی وجود دارد برطرف شود و از سیاست همسایگی و تبادلات با کشور‌های همسایه که گردش ارزی بسیار خوبی دارد استفاده شود دیگر تحریم‌ها اثری بر ما نخواهد داشت.

ارسال نظرات
آخرین گزارش های تحلیلی
آخرین مصاحبه ها
آخرین ویدئوها