افتتاح نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی بنیان       
به روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
تعداد بازدید: ۱۹۶۶
آیا قطر در نتیجه فشارهای کنونی ناچار به بازگشت از مسیرخود می‌شود؟ در شرایط کنونی، اصلی‌ترین هدف ایران در برابر قطر چیست؟ اصلی‌ترین خواست قطر از ایران چیست؟
کد خبر: ۶۸۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶ - 23 July 2017
برای دسترسی به فایل این مطلب اینجا را کلیک کنید.

آیا قطر در نتیجه فشارهای کنونی ناچار به بازگشت از مسیرخود می‌شود؟ در شرایط کنونی، اصلی‌ترین هدف ایران در برابر قطر چیست؟ اصلی‌ترین خواست قطر از ایران چیست؟ با توجه به اینکه عمدۀ درخواست‌های ریاض از دوحه شامل قطع رابطه با ایران و دیگر بندهای مربوط به ایران، قطع رابطه با اخوان‌المسلمین، تعطیلی شبکه الجزیره، و بستن پایگاه نظامی ترکیه می‌شود. چگونه می‌توان این درخواست‌ها از قطر را درقالب یک مجموعه(پکیج) تحلیلی درک کرد؟
تاکنون قطر سیاست مستقلی را در برابر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی پیش برده است. یک ابزار مهم محقق‌‌شدن این سیاست، گسترش نفوذ و توان تأثیرگذاری این کشور علاوه بر کانون‌های غیربحرانی مثل اقتصاد و ورزش کشورهای اروپایی، تاثیرگذاری در کانونهای بحرانی منطقه بود. برای مثال قطر جدا از متحدانش، جنگ نیابتی ویژه خود را در مناطق تنش‌زده خاورمیانه پیش ‌برد که تشکیل و تجهیز گروه‌های بنیادگرا از اجزای ثابت آن بوده است.

سیدجواد طاهایی
بازگشت با ابتدای صفحه
ارسال به دوستان
پربازدید ها